Jeśli chcesz zostać dobrym kierowcą, musisz się do tego dobrze przygotować.
Wyuczone na pamięć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne nie wystarczą.
Musisz doskonale zrozumieć i potrafić zastosować przepisy ruchu drogowego w praktyce.

Ośrodek Szkolenia Kierowców
SZCZEPANIAK szkolenie z charakterem
profesjonalnie Ci w tym pomoże!

Wysoki poziom szkolenia
gwarancją sukcesu!

98-200 Sieradz,ul. Al.Pokoju 11c
tel.506 057 350 , 506 173 345

Chcesz wiedzieć więcej?
Wejdź na www.oskszczepaniak.pl

8 gru 2011

Testy na prawo jazdy 2012. Będzie trudniej

Zdając egzamin dostaniemy 10 sekund na każdą odpowiedź, a pytania będą różnie punktowane.
Zmienione zasady egzaminów na prawo jazdy zaczną obowiązywać od 11 lutego 2012 roku. Pojawił się już projekt rozporządzenia, w których ustalono, jak nowy egzamin ma wyglądać. Dokument przygotował resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Zgodnie z nim teoretyczny egzamin na prawo jazdy zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza – podstawowa – ma dotyczyć wiedzy ogólnej. Tutaj kursant odpowie na 20 pytań generowanych w czasie rzeczywistym. Będą oneilustrowane zdjęciami lub krótkimi filmami sytuacyjnymi. Odpowiedzi na pytania trzeba będzie udzielić w ciągu dziesięciu sekund. Wyboru dokonuje się między odpowiedzią tak lub nie.
Druga część – specjalistyczna – ma dotyczyć wiedzy szczegółowej dla poszczególnych kategorii prawa jazdy. Na ekranie monitora ma się pojawiać kolejno 12 pytań generowanych w czasie rzeczywistym. Część z nich może zawierać ilustracje. W tej części osoba egzaminowana dostanie troczę więcej czasu na odpowiedzi – trzydzieści sekund. Wyboru właściwej dokonuje się spośród trzech podanych, z czego tylko jedna będzie nieprawidłowa.
Nie każde pytanie będzie równie ważne
Na nowym egzaminie teoretycznym będziemy mogli zdobyć maksymalnie 74 punkty. Pozytywny wynik uzyska osoba, która zbierze 68 punktów.
Każda odpowiedź będzie natomiast różnie ważona. Czasem za pytanie dostaniemy 1 punkt,
innym razem 2 lub 3 punkty. Od czego to zależy? – Od wpływu pytania na bezpieczeństwo ruchu drogowego – wyjaśnia resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Można zakładać, że wyżej punktowane będą prawidłowe odpowiedzi dotyczące np. wymuszenia pierwszeństwa czy zakazu wjazdu. Niżej natomiast te, które dotyczą np. zasad wymiany prawa jazdy.
- Tematycznie zakres pytań będzie oparty na obecnie obowiązującej bazie – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia. Nie zmieni się czas trwania teoretycznej części egzaminu. Nadal będzie to 25 minut.
Na kurs tylko ze specjalną kartą od starosty
Zmiany szykują się nie tylko na samym egzaminie. Nowe przepisy odczujemy jeszcze zanim zapiszemy się do szkoły nauki jazdy.
Przypominamy, że obecnie chcąc wyrobić prawo jazdy od razu idziemy do ośrodka szkolenia kierowców. Tam zapisujemy się na kurs. – Takie rozwiązanie powodowało, że często jako kandydaci na kierowców do ośrodków trafiały osoby, które np. miały zakaz kierowania – wyjaśniono w uzasadnieniu zmian. Później jeździli oni autami po mieście podczas kursów.
Pomysł resortu ma zlikwidować ten problem. W jaki sposób? Chcąc wyrobić prawo jazdy będziemy zmuszeni – przed zgłoszeniem się do szkoły nauki jazdy – pójść do starosty po Kartę Kandydata na Kierowcę.
Dostaniemy ją przedstawiając takie dokumenty jak: orzeczenie lekarskie, zdjęcie oraz opłatę za wydanie prawa jazdy. Nieletni będą musieli mieć także zgodę rodziców na rozpoczęcie szkolenia. – Karta będzie stanowiła podstawę do rozpoczęcia zajęć w dowolnym ośrodku szkolenia kierowców – wyjaśnia ministerstwo.
Po zakończeniu szkolenia kierownik ośrodka wpisze na karcie, że pozytywnie je przeszliśmy zaliczając egzamin wewnętrzny. Z tak wypełnioną kartą pójdziemy do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, w którym przystąpimy do egzaminu. Pozytywny wynik egzaminu zostanie wpisany do karty, a następnie WORD prześle ten dokument ponownie do starosty, który go wydał. Zgłosimy się tam po wydanie prawa jazdy.
Opisane zmiany ma wprowadzić projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Dokument przekazano do uzgodnień międzyresortowych.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl