12 lutego 2012 roku w życie wejdą zmiany do ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”. Egzamin teoretyczny będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, które mogą się pojawić podczas jazdy po mieście lub w terenie niezabudowanym. Kandydat na kierowcę będzie musiał udzielić odpowiedzi „w czasie rzeczywistym”.
Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, część teoretyczna państwowego egzaminu na prawo jazdy przeprowadzana jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w formie testu składającego się z osiemnastu pytań. Przyszli kierowcy mają 25 minut na rozwiązanie pytań wielokrotnego wyboru, do których w razie wątpliwości mogą wracać. Aby wynik był pozytywny, kursant musi odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 16 pytań. Do tej pory część ta była na ogół czystą formalnością. Wszystkie pytania są znane, więc sukces zapewnia zapoznanie się z nimi i wykucie na przysłowiową „blachę”.
12 lutego 2012 roku w życie wejdą zmiany do ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”. Egzamin będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, które mogą się pojawić podczas jazdy po mieście lub w terenie niezabudowanym. Kandydat na kierowcę będzie musiał udzielić odpowiedzi „w czasie rzeczywistym”. Ponadto nie będzie można wrócić do wcześniejszych pytań, by poprawić błędy. Egzamin będzie składał się z 32 pytań (20 podstawowych i 12 specjalistycznych, przygotowanych pod daną kategorię prawa jazdy).
Najważniejsze informacje dotyczące nowego egzaminu:
– Będzie trwał 25 minut.
– Cały test składa się wyłącznie z pytań jednokrotnego wyboru (Tak lub Nie oraz standardowo A, B, C, D).
– Pytaniom zostały przydzielone „wagi”, tzn. punktacja uzależniona jest od stopnia trudności pytania (skala od 1 do 3).
– Czas udzielenia odpowiedzi na pytania z animacją filmową będzie ograniczony.
– Raz udzielona i zatwierdzona odpowiedź jest ostateczna, tzn. nie ma możliwości powrotu do pytania i poprawienia odpowiedzi.
– Aby otrzymać wynik pozytywny, należy zdobyć minimum 68 punktów na 74 możliwych.
Jeżeli zamierzacie zdać egzamin na obowiązujących zasadach, to jest dla Was ostatnia chwila. Nowe przepisy wejdą w życie za nieco ponad trzy miesiące.
źródło: portel.pl