Jeśli chcesz zostać dobrym kierowcą, musisz się do tego dobrze przygotować.
Wyuczone na pamięć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne nie wystarczą.
Musisz doskonale zrozumieć i potrafić zastosować przepisy ruchu drogowego w praktyce.

Ośrodek Szkolenia Kierowców
SZCZEPANIAK szkolenie z charakterem
profesjonalnie Ci w tym pomoże!

Wysoki poziom szkolenia
gwarancją sukcesu!

98-200 Sieradz,ul. Al.Pokoju 11c
tel.506 057 350 , 506 173 345

Chcesz wiedzieć więcej?
Wejdź na www.oskszczepaniak.pl

22 gru 2011

Życzenia Świąteczne

Wszystkim obecnym oraz przyszłym Klientom Ośrodka Szkolenia Kierowców SZCZEPANIAK składamy życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności i sukcesów w Nowym Roku. 



Natalia i Konrad 
SZCZEPANIAK

15 gru 2011

Prawo jazdy - ostatnia chwila, żeby zdać na starych zasadach

Wielu kursantów obawia się nowych przepisów. Przeraża ich większa ilość pytań i filmowe symulacje komputerowe.

Ogólna panika i oblężenie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Wielu mieszkańców Wielkopolski chce zdążyć zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, co nastąpi 11 lutego 2011 roku.

Co to oznacza dla kursantów?

- Zmiany będą dotyczyły wyłącznie egzaminu teoretycznego. Część praktyczna będzie się

Prawo jazdy: Kuriozalne pomysły

18 listopada na zdezelowanej, rozgrabionej i przeciekającej łajbie zwanej przez media Ministerstwem Infrastruktury doszło do historycznej zmiany warty.

Proporczyk dowódcy opuścił po cichu Cezary Grabarczyk, za sterem stanął młody - słynący z kompletnego uzębienia i nienagannej fryzury - przewyższający aparycją agenta Tomka amant -Sławomir Nowak.
Zanim jednak marszałek Grabarczyk oddelegowany został do wyższych celów, cztery dni przed nominacją ministra Nowaka, jego resort zdążył jeszcze spłodzić projekt rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Po lekturze liczącej 212 stron A4 publikacji o przyszłość Cezarego Grabarczyka możemy być spokojni. Gdy wyborcy podziękują mu w końcu za wierną, pełną mozołu służbę, śmiało otwierać może rajdową szkołę jazdy. Niestety, podobnej pewności nie mamy, co do przyszłości kandydatów na kierowców. Zwłaszcza, że jeśli zastosują się do wszystkich wskazówek eksministra - najpewniej obleją egzamin na prawko...
W myśl projektu rozporządzenia "liczbę godzin zajęć teoretycznych i praktycznych dla każdej osoby podlegającej szkoleniu podstawowemu ustala indywidualnie instruktor". Wiadomo jednak, że szkoły jazdy kuszą kursantów głównie cenami, więc w rzeczywistości kurs i tak obejmować będzie 30 godzin teorii i 30 godzin zajęć praktycznych. Jaką wiedzę - zdaniem byłego ministra - powinien w tym czasie przyswoić kandydat ubiegający się o prawo jazdy kategorii B?
Pozwoliliśmy sobie przytoczyć kilka cytatów dotyczących szkolenia przyszłych kierowców

Tak zmienią się szkolenia na prawo jazdy

Kandydat na kierowcę ma jeździć z przyczepką po mieście, a motocyklista ćwiczyć na koleinach i szutrze.
Już za dwa miesiące powinny obowiązywać nowe, ujednolicone zasady dla kursantów. Szczegóły wyjaśnia projekt rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Dokument pozbawia instruktorów nauki jazdy pełnej niezależności w decydowaniu o tym, czego mają uczyć przyszłych kierowców podczas wykładów i zajęć praktycznych. Instruktorzy będą mieli z góry narzucony
– Pozwoli to na przekazywanie jednolitej wiedzy w ośrodkach szkolenia kierowców – wyjaśnia resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
W załączniku do rozporządzenia opisano szczegółowo, jak taka nauka ma wyglądać. Z opracowanymi tabelami mogą zapoznać się również osoby chcące zdobyć prawo jazdy. W ten sposób dowiedzą się, co czeka ich na kursach.
Przykładowo kandydaci na kierowców obowiązkowo będą musieli dwie godziny pojeździć z

13 gru 2011

Robisz prawo jazdy? Egzaminy na motocykl wstrzymane

Wszyscy, którzy chcieli w najbliższym czasie zdać na prawo jazdy na motocykl, muszą uzbroić się w cierpliwość. Z powodu pogody egzaminy zostały wstrzymane do odwołania.



- Egzaminy wstrzymaliśmy w czwartek, kiedy spadł pierwszy śnieg. Jest ślisko. Manewry w takich warunkach są niebezpieczne. Nie ma co ryzykować - tłumaczy Andrzej Szklarski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Zapewnia, że egzaminy teoretyczne odbywają się bez przeszkód. Praktyki nie ma do odwołania. - Egzaminy praktyczne zaczniemy w przyszłym roku najszybciej jak to tylko możliwe, jak tylko poprawi się pogoda - zapowiada dyrektor. 


Dlaczego nie można teraz, póki nie pada jeszcze śnieg? - Nie da się jednego dnia odwołać egzaminu, a drugiego przeprowadzić go. Trzeba zaplanować pracę instruktorów - tłumaczy. 



12 gru 2011

SZCZEPANIAK Ośrodek Szkolenia Kierowców Sieradz tel. 506 057 350

www.oskszczepaniak.pl
Ośrodek Szkolenia Kierowców SZCZEPANIAK
obecnie zajmuje 1 miejsce w rankingu stworzonym przez portal www.SuperNaukaJazdy.pl
szkół nauki jazdy województwa łódzkiego !!

Przy zapisie na KURS do 19.12.2011 otrzymasz RABAT 7% lub 
2 godziny jazd gratis !!
Nie zwlekaj, zapisz się już teraz !!
Nie czekaj, aż zmienią się przepisy !!
Rozpoczęcie nowego kursu 12.12.2011 r. ( pon. )
Zapisy pod nr tel. 506 057 350

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na www.oskszczepaniak.pl

Taryfikator punktów karnych 2012: Łatwiej stracisz prawo jazdy

Od lutego wchodzi w życie zaostrzony taryfikator punktów karnych. Bierze na celownik jeżdżących bez pasów, rozmawiających przez komórkę, wożących dzieci bez fotelików czy blokujących skrzyżowania.
Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. – Dokument jest na etapie uzgodnień resortowych – zapowiada Małgorzata Woźniak, rzeczniczka resortu.

Propozycje surowszych kar dotyczą wykroczeń, które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego oraz tych, które występują najczęściej. 

Ministerstwo proponuje szereg zmian. Kilka przykładów: Za rozmawianie podczas jazdy przez telefon winowajca dostanie 5 pkt (obecnie 0). Za przewożenie dziecka bez fotelika 6 pkt. (teraz 3), za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów lub kasku 4 pkt (dziś 1). 

– I bardzo dobrze, że tak ostro. Kierowca bierze odpowiedzialność nie tylko za swoje zdrowie i

Nowe oko wielkiego brata! Oto, kto teraz zajrzy w twoje papiery

Coraz mocniej zaciska się pętla na szyi kierowców. Zmiany w prawie jaką rząd zafundował użytkownikom polskich dróg wprawi ich w osłupienie. Rewolucja dotyczy wszystkich bez wyjątku...

Wkrótce zmienią się zasady szkolenia i egzaminowania kierowców. Osoby ubiegające się o poszczególne kategorie na motocykle (AM, A1, A2 i A) dostaną dwa dodatkowe zadania. Jedno z nich to ominięcie przeszkody przy prędkości nie niższej niż 50 km/godz. Drugie - slalom między słupkami przy prędkości nie niższej niż 30 km/godz.

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Propozycje tych zmian powstały w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Resort przygotował także projekty rozporządzeń w zakresie szkolenia kandydatów na kierowców oraz dokumentów uprawniających do jazdy. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 11 lutego 2012 roku.

Brawurowa jazda motocyklem

Andrzej Szklarski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego ma wątpliwość, czy nowe obowiązkowe manewry motocyklem na egzaminie będą bezpieczne.
– Place manewrowe nie są dziś przystosowane do tego, aby z prędkością 50 km/godz. omijać jakąś przeszkodę – zaznacza. Obawia się, że przy takiej prędkości może się to skończyć wypadkiem.
– Zwróciliśmy ministerstwu na to uwagę. Zaproponowaliśmy, aby ten element egzaminu odbywał się przy niższej prędkości. Będzie bezpieczniej, a efekt pozostanie ten sam – mówi Andrzej Szklarski.
Omijanie przeszkody przy 50 km/godz. będzie w niektórych przypadkach także niemożliwe z przyczyn technicznych. Jeżeli próg prędkości nie zostanie obniżony, to zadanie obleją osoby,

Egzamin na prawo jazdy na nowych zasadach

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało projekty rozporządzeń, w których wprowadza m.in. nowe regulacje odnośnie uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców.
Projekt rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach określa m.in. nowe zasady przeprowadzania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.
Osoba ubiegająca się o uprawnienia do kierowania pojazdami, przed zgłoszeniem się do ośrodka szkolenia kierowców, będzie musiała uzyskać od właściwego starosty "Kartę Kandydata na Kierowcę", stanowiącą podstawę do rozpoczęcia kursu w dowolnym ośrodku szkolenia. Po zakończeniu szkolenia i pozytywnym wyniku egzaminu wewnętrznego do karty zostanie dokonany właściwy wpis i dopiero osoba taka będzie mogła przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Zgodnie z propozycją resortu test teoretyczny dla każdej kategorii prawa jazdy będzie składał się z dwóch części. Część podstawowa obejmująca wiedzę ogólną będzie składała się z 20 pytań. Czas na każde pytanie to 10 sekund. Wyboru trzeba będzie dokonać pomiędzy opcją TAK lub NIE. Natomiast część specjalistyczna będzie zawierać 12 pytań. Pytanie będzie

Kursanci szturmują szkoły jazdy. Chcą zdążyć przed zmianami

O połowę więcej kursantów w szkołach nauki jazdy i kolejki w WORD – tak zareagowali przyszli kierowcy na planowane zmiany w egzaminach.
Trudniej będzie zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, bo pytania nie będą już jawne, a ich pula zwiększy się kilkukrotnie. Na odpowiedź będzie mniej czasu, a do rozwiązanego zagadnienia nie będzie można powrócić. 

Już nie wykujesz teorii
– Od 11 lutego zmiany będą olbrzymie – zapowiada Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. – Na początku pula pytań na egzaminie teoretycznym wyniesie 640. Później zwiększy się do 1840, a docelowo do 3 tysięcy.

Z pewnością nie da się "starym” sposobem wykuć zagadnień na pamięć. Obecnie pytania są

11 gru 2011

Nie spieszcie się z egzaminem na prawo jazdy

- Obawa przed nowymi egzaminami powoduje, że ludzie, którzy chcą w pośpiechu zdawać na starych zasadach przychodzą gorzej przygotowani i większość oblewa - mówi Jerzy Moskwa, egzaminator nadzorujący Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie.
Zasady egzaminów na prawo jazdy zmienią się w 13 lutego 2012 roku. Teraz WORD jest oblegany przez tych, którzy chcą zaliczyć test na starych zasadach i w ośrodku wydłużyła się lista oczekujących na egzamin teoretyczny dla najpopularniejszej kategorii "B". 


- Teraz trzeba poczekać około dwóch tygodni na egzamin teoretyczny. Zakładam, że w styczniu tych zdających osób, będzie jeszcze więcej, przez co wydłużą się godziny naszej pracy - przewiduje Jerzy Moskwa.
Obecnie, kursanci wybierający się na egzamin teoretyczny mogą wcześniej zapoznać się z czterystoma pytaniami, z których 18 jest zadawanych podczas testu. Czas na jego rozwiązanie wynosi 25 minut, z tym udogodnieniem, że można w każdej chwili wrócić do poprzedniego pytania. Aby egzamin został uznany, można popełnić jedynie dwa błędy.


- Nowa wersja zakłada 32 pytania, które należy rozwiązać w czasie 25 minut. Odpowiedzi na niektóre z nich będą tylko dwie: "tak" lub "nie", albo też na zasadzie wyboru "A,B,C lub D". Do tych pytań, kursanci nie będą mieć już dostępu przed egzaminem - dodaje Moskwa. 

W przeciwieństwie do obecnej wersji testów, poprawna będzie tylko jedna odpowiedź. Utrudnieniem natomiast, ma być czas na rozwiązanie niektórych pytań, ponieważ będzie wynosić 10 sekund, bez możliwości powrotu do pytań poprzednich.

- Tyle mniej więcej sekund potrzebuje kierowca na podjęcie decyzji na drodze - zapewnia egzaminator.

Punktacja będzie odbywać się na zasadzie: łatwiejsze pytania - 1 pkt., trudniejsze - 2 pkt. i te bezpośrednio związane z wpływem na bezpieczeństwo ruchu drogowego za 3 pkt. 

Łącznie będzie można uzyskać 74 pkt. z czego aby zdać potrzeba 68 pkt.

Według Moskwy, nowy egzamin nie będzie taki trudny jak się to niektórym wydaje. Uważa, że pośpiech jest niepotrzebny: - Bo ludzie przychodzą gorzej przygotowani, przez co większość oblewa - kończy.

gazeta.pl

8 gru 2011

Rewolucja w prawie jazdy

Szkoły jazdy przeżywają oblężenie. Takiego ruchu jesienią i zima dawno już nie było. Wszystko za sprawą zapowiadanych zmian w egzaminach na prawo jazdy. Ma być szybciej i trudniej. Kursanci dwoją się i troją, by załapać się na egzamin przed 11 lutego 2012 roku.
Boją się nowego
Ministerstwo Infrastruktury w porozumieniu z ośrodkami ruchu drogowego szykuje nam kolejną rewolucję. Nowe przepisy mają wejść w życie w połowie lutego. Ruch w szkołach jazdy jest o 30, 40procent większy niż w analogicznych okresach ubiegłego roku. Większość chce załapać się na egzamin na starych zasadach. - Ludzie zawsze boją się nowego, ten nieuzasadniony strach jest przed każdą zmianą - mówi Waldemar Sacharuk, właściciel szkoły jazdy Delta z Żagania. A A jakimi nowościami nas zaskoczą ustawodawcy? Egzamin ma być skrócony z 40 do 25 minut, a kursant będzie musiał dokładnie wiedzieć, co ma pod maską samochodu. Wcześniej ta część egzaminu zależała od egzaminatora, który czasem przymykał oko, gdy pełna wdzięków kursantka nie potrafiła wskazać poziomu oleju. 

Teraz egzamin ma być rzetelnym sprawdzianem umiejętności młodego kierowcy. Znikną testy wielokrotnego wyboru, a prawidłowa będzie tylko jedna odpowiedź. Statystyki alarmowały, że kursanci uczą się pytań testowych na pamięć, a gdy wyjeżdżali na ulice, nie mieli pojęcia, jaki manewr wykonać. - To fakt, wielu z tych, którzy zaliczyli test w100 procentach obnażało swoje niedouczenie na ulicach. Z własnej praktyki wiem, że kompletnie nie potrafili się odnaleźć w ruchu drogowym - mówi Waldemar Sacharuk.- Jako szkoleniowiec czekałem na te zmiany. To niedopuszczalne, by siedzący za kółkiem kierowca jechał setką, a gdy go pytam, jaka prędkość obowiązuje, a on robi wielkie oczy i mówi, że nie wie. Pytam go więc, czy miał takie pytanie na

Wkrótce będzie łatwiej stracić prawo jazdy

Od lutego rozmowa przez komórkę podczas jazdy autem będzie kosztować 5 punktów karnych, teraz tylko 200 zł mandatu.


Więcej punktów będzie groziło za jazdę bez pasów (4 zamiast 1) czy przewożenie dzieci bez fotelika (6 zamiast 3) - informuje "Rzeczpospolita".
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kończy opracowywać zmiany w punktach karnych dla kierowców łamiących kodeks drogowy. "Resort czeka na zgłaszanie ostatnich uwag. Wyższe punkty mają wejść w życie już w lutym przyszłego roku" - mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
Od lutego zacznie być karane 2 punktami wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Po 10 punktów przewidziano (jest od 5 do 10) za nieprawidłowe

Testy na prawo jazdy 2012. Będzie trudniej

Zdając egzamin dostaniemy 10 sekund na każdą odpowiedź, a pytania będą różnie punktowane.
Zmienione zasady egzaminów na prawo jazdy zaczną obowiązywać od 11 lutego 2012 roku. Pojawił się już projekt rozporządzenia, w których ustalono, jak nowy egzamin ma wyglądać. Dokument przygotował resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Zgodnie z nim teoretyczny egzamin na prawo jazdy zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza – podstawowa – ma dotyczyć wiedzy ogólnej. Tutaj kursant odpowie na 20 pytań generowanych w czasie rzeczywistym. Będą oneilustrowane zdjęciami lub krótkimi filmami sytuacyjnymi. Odpowiedzi na pytania trzeba będzie udzielić w ciągu dziesięciu sekund. Wyboru dokonuje się między odpowiedzią tak lub nie.
Druga część – specjalistyczna – ma dotyczyć wiedzy szczegółowej dla poszczególnych kategorii prawa jazdy. Na ekranie monitora ma się pojawiać kolejno 12 pytań generowanych w czasie rzeczywistym. Część z nich może zawierać ilustracje. W tej części osoba egzaminowana dostanie troczę więcej czasu na odpowiedzi – trzydzieści sekund. Wyboru właściwej dokonuje się spośród trzech podanych, z czego tylko jedna będzie nieprawidłowa.
Nie każde pytanie będzie równie ważne
Na nowym egzaminie teoretycznym będziemy mogli zdobyć maksymalnie 74 punkty. Pozytywny wynik uzyska osoba, która zbierze 68 punktów.
Każda odpowiedź będzie natomiast różnie ważona. Czasem za pytanie dostaniemy 1 punkt,

Kierowca może szybciej stracić prawo jazdy

Za część wykroczeń na drodze będzie więcej punktów karnych. Przewożenie dziecka bez fotelika to 6 punktów, a jazda bez pasów – 4. Nowy sposób naliczania ma obowiązywać już w lutym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kończy opracowywać zmiany w punktach karnych dla kierowców łamiących kodeks drogowy.
– Resort czeka na zgłaszanie ostatnich uwag. Wyższe punkty mają wejść w życie już w lutym przyszłego roku – informuje „Rz" Małgorzata Woźniak, rzeczniczka resortu.
Surowsze kary obejmą kilkanaście wykroczeń najbardziej uciążliwych dla uczestników ruchu drogowego i tych, których dotychczasowe kary nie ograniczały. Takich jak np. rozmowy w aucie przez komórkę bez używania zestawu.
– To wykroczenie jest plagą, a przecież zestaw czy słuchawka kosztują kilkanaście złotych – przekonuje „Rz" Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji. – Równie niebezpieczne jest pisanie SMS-ów w trakcie jazdy. Zdarzało się, że na miejscu tragicznego wypadku na wyświetlaczu telefonu kierowcy widniał niedokończony SMS – mówi.
Skoro nie zadziałało dotychczasowe prawo: 200 zł mandatu, teraz kierowcy dostaną też 5 punktów karnych.
200 zł wynosi mandat za rozmowę przez komórkę
Dużo ostrzej będą traktowani kierowcy niedbający o bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Jazda bez fotelika obciąży konto kierowcy nie 3, ale aż 6 punktami. Podwyższa się też kary dla kierowców i pasażerów nieużywających pasów – zamiast 1 dostaną za to 4 punkty.   Zacznie być karane (2 punkty) wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli nie ma

6 gru 2011

Prawo jazdy? Tłumy walczą o miejsce na kursie

W Katowicach, Rybniku, Jastrzębiu, Dąbrowie Górniczej, Tychach, Gliwicach, Bytomiu, a także w Częstochowie i Bielsku-Białej, trwa egzaminacyjna gorączka. Szkoły nauki jazdy i ośrodki ruchu drogowego są totalnie oblężone.




Szkoły nauki jazdy i ośrodki ruchu drogowego są totalnie oblężone. W katowickim WORD-ie każdego dnia do egzaminu podchodzi 500-600 osób, a jak ustaliliśmy, kulminacyjna fala jeszcze nie nadeszła. 
Skąd ta panika?

Od lutego 2012 r. egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie trudniejszy niż dziś. Przyszły kierowca dostanie tylko kilkadziesiąt sekund na odpowiedź i nie będzie już mógł wrócić do wcześniejszych pytań, by poprawić błędne odpowiedzi. To wystarczyło, by kursanci, którzy chcą przed feralną datą zdobyć prawko kat. B, ruszyli do szkół nauki jazdy. Oprócz osób, które zgłaszają się tuż po odbytym kursie, wnioski składają nawet ci, którzy zrezygnowali z egzaminu kilka lat temu. 


Popłoch kursantów pracownicy WORD-ów komentują krótko - jest nieuzasadniony. 

- Na placu manewrowym i w przepisach ruchu drogowego nic się nie zmieni. Jedynie na

Nowy dokument to problemy w starostwach

Wydawanie kart kandydatów na kierowców może oznaczać konieczność zwiększenia zatrudnienia i generować koszty w samorządach.
Ustawa o kierujących pojazdami (DzU z 2011 r., nr 30, poz. 151), która zacznie obowiązywać od przyszłego roku, wprowadzi rewolucyjne zmiany nie tylko dla kierowców, ale i dla starostów. Z projektów rozporządzeń do niej wynika bowiem, że zanim osoba ubiegająca się o prawo jazdy trafi do wybranej szkoły nauki jazdy, będzie musiała załatwić formalności u starosty (lista dokumentów, które trzeba mu dostarczyć, patrz: ramka).
Za i przeciw
Nowe obowiązki ostro krytykują starostowie.
– To niepotrzebna biurokracja – mówi „Rz" Józef Reszke, starosta wejherowski.
Identycznego zdania jest większość rozmówców: skórka za wyprawkę – uważają i przekonują, że samorządy słono zapłacą za podporządkowanie się nowym obowiązkom. Argumentem za ma być niedopuszczenie do szkolenia, w tym jazdy po mieście, osób ukaranych zakazem prowadzenia pojazdów.
Kandydat na kierowcę zbierze wymagane dokumenty i stawi się z nimi u starosty. Ten sprawdzi je wszystkie i wyda zupełnie nowy dokument, tj. kartę kandydata na kierowcę. Znajdą się w nim wszystkie najważniejsze dla przyszłego kierowcy informacje. Po wydaniu zainteresowanemu karty kandydata wpisze go do rejestru osób bez uprawnień.
Na podstawie karty kandydat rozpocznie szkolenie w wybranym ośrodku, a po jego ukończeniu (na podstawie wewnętrznego egzaminu) odbierze zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Z tak wypełnioną kartą trafi do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, w którym będzie zdawał egzamin. Jego pozytywny wynik zostanie wpisany do karty, a potem ośrodek wyśle przyszłego

Kursy na prawo jazdy oblegane. Wszyscy chcą zdążyć przed lutym 2012 roku

Katowicki WORD: teorię z egzaminu na prawo jazdy zdaje kilkanaście grup dziennie. Przed szaleństwem związanym z zapowiadaną na luty zmianą przepisów, było o połowę mniej.
Ze 116 egzaminatorów większość będzie zajmować się przez dwa miesiące teorią, by każdy chętny miał szansę zdać tę część egzaminu według starych zasad. 
Jedną ze zdających jest Magdalena Szumlas. - To ostatni dzwonek. Kolega mi uświadomił, że na nowym teście dostanę 10-20 sekund na odpowiedź, bez możliwości powrotu do opuszczonych pytań - mówi dziewczyna, która już rok temu próbowała zdobyć uprawnienia kierowcy. Nie udało jej się zdać egzaminu praktycznego, a w końcu po pół roku przepadła jej

Teraz ja - Ostatni dzwonek, by zdać teorię na starych zasadach

12 lutego 2012 roku w życie wejdą zmiany do ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”. Egzamin teoretyczny będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, które mogą się pojawić podczas jazdy po mieście lub w terenie niezabudowanym. Kandydat na kierowcę będzie musiał udzielić odpowiedzi „w czasie rzeczywistym”.


Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, część teoretyczna państwowego egzaminu na prawo jazdy przeprowadzana jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w formie testu składającego się z osiemnastu pytań. Przyszli kierowcy mają 25 minut na rozwiązanie pytań wielokrotnego wyboru, do których w razie wątpliwości mogą wracać. Aby wynik był pozytywny, kursant musi odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 16 pytań. Do tej pory część ta była na ogół czystą formalnością. Wszystkie pytania są znane, więc sukces zapewnia zapoznanie się z nimi i wykucie na przysłowiową „blachę”.
     12 lutego 2012 roku w życie wejdą zmiany do ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”. Egzamin będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, które mogą się pojawić podczas jazdy po mieście lub w terenie niezabudowanym. Kandydat na kierowcę będzie musiał udzielić odpowiedzi „w czasie rzeczywistym”. Ponadto nie będzie można wrócić do wcześniejszych

Przyznano tytuł "Kierowca Roku 2011"

Znamy już zwycięzców konkursu „Kierowca Roku 2011”, organizowanego w ramach programu „Defensywnikierowcy.pl – Bezpieczne Auto Firmowe”. Tytuł przypadł w udziale Natalii Grabe-Zarembie – właścicielce szkoły jazdy. Drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajął Sławomir Kwarciak, pracujący jako egzaminator wewnętrzny w centrum szkolenia kierowców. Na podium stanął poza tym Rafał Hampel – handlowiec. 
Ogólnopolski program na rzecz bezpieczeństwa drogowego Defensywnikierowcy.pl  ruszył na początku 2008 roku. Jest on organizowany przez serwis Moto24.tv i wrocławskie wydawnictwo IPM (Internet Prasa Media). Przedstawiciele obu firm wyjaśniają, że kierowca defensywny to osoba odpowiedzialna, właściwie oceniająca swoje możliwości, potrafiąca kontrolować emocje oraz tolerancyjna dla innych kierowców i pieszych. Defensywny kierowca dostosowuje prędkość do warunków drogowych, nie prowadzi pojazdu pod wpływem alkoholu, leków ani narkotyków, zapina pasy i zachowuje bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Jest to jednym słowem osoba jeżdżąca tak, aby chronić własne życie i nie stać się zagrożeniem dla innych.
Organizatorzy konkursu zmienili tym razem nieco jego zasady w stosunku do poprzednich edycji i położyli większy nacisk na praktyczną stronę rywalizacji. Kierowcy musieli najpierw ukończyć internetowy kurs dotyczący zasad defensywnej jazdy, a później przedstawiali własne propozycje jedenastego przykazania, które miało uzupełnić „Dekalog Defensywnego Kierowcy”. 
Dekalog Defensywnego Kierowcy brzmi następująco:
1. Bądź uważny!
2. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania!
3. Ustąp pierwszeństwa!
4. Nie pędź!
5. Nie prowadź osłabiony!

5 gru 2011

Będzie nowa kategoria prawa jazdy AM - na skutery

- Od 25 lat mam uprawnienia motorowerowe. Czy jak zmienią się przepisy będę musiał się o nie starać ponownie? - pyta 60-letni Krystian Kilichowski z Pustej Dąbrówki w powiecie golubskim (woj. kujawsko-pomorskie).


Pan Krystian jeździ skuterem o małej mocy silnika. Jest to dla niego podstawowy środek lokomocji – przez ostatnie trzy lat przejechał 40 tysięcy kilometrów. 

Wystarczy dowód osobisty

- Osoba kończąca 18 lat w ogóle nie musi mieć karty motorowerowej, jeśli oczywiście jedzie jednośladem o pojemności skokowej silnika do 50 centymetrów sześciennych - informuje Tadeusz Błażejewski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. - Jedynym dokumentem, który musi posiadać przy sobie, jest dowód osobisty. Jeśli zaś ktoś już posiada kartę motorowerową, to oczywiście może ją okazać policjantowi na drodze, jako że ta nie traci ważności. Są to tak zwane prawa nabyte. 

Kartę motorowerową musi jednak posiadać nastolatek korzystający z tego środka transportu - może ją zdobyć osoba kończąca 13 lat. Dokument wydaje dyrektor gimnazjum po odbyciu przez

Szturm na szkoły jazdy przed zmianą przepisów

Tłumy chętnych robią kursy, wkuwają odpowiedzi, ćwiczą za kółkiem i szturmują WORD-y. Bo zmienią się przepisy.


500 osób dziennie przystępuje do egzaminu na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Wrocławiu. - To jest kres naszych możliwości. Teraz pracujemy na dwie zmiany, od godz. 8 do godz. 20 - mówi Lucjan Górski z wrocławskiego WORD-u. 
We Wrocławiu teorię obecnie zdaje (koszt egzaminu: 22 zł) aż 11 grup, czyli 220 osób dziennie. Przed tym szczytem było ich 100. Szturm spowodowała zmiana przepisów, które wejdą w życie 11 lutego 2012 r. Górski wskazuje, że ludzie obawiają się przyszłych egzaminów. 

Właśnie dlatego prawo jazdy robi Magdalena Szumlas. - To jest ostatni dzwonek. Kolega mi uświadomił, że na teście dostanę 10-20 sekund na odpowiedź - mówi wrocławianka, która już w ubiegłym roku próbowała zdobyć uprawnienia kierowcy.

Nie udało jej się, potem odpuściła, a w końcu po pół roku przepadła jej ważność egzaminu teoretycznego. Teraz wszystko musi zaczynać od nowa. 

Dzisiaj na egzamin na prawo jazdy kategorii B chętni, którzy pojawią się po raz pierwszy, czekają 27 dni. Dłużej niż miesiąc zresztą nie mogą. Ustawa tego zabrania. Ci, którzy podchodzą do jazdy po niepowodzeniach kolejny raz, muszą czekać nawet 40 dni. 
Wzrost zainteresowania zrobieniem prawa jazdy to nie jest tylko specyfika wrocławska. Tak jest też 
112 zł kosztuje egzamin praktyczny w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego w wałbrzyskim i jeleniogórskim WORD, które są jednak mniejsze niż ten w stolicy Dolnego Śląska. - Przyjmujemy każdego, kto się zgłosi. U nas czas oczekiwania na egzamin to trzy tygodnie - informuje Robert Tarsa, dyrektor WORD w Jeleniej Górze. Zapowiada też, że egzaminy będą przeprowadzane nawet w przeddzień Wigilii, czyli 23 grudnia. - Chcemy dać szanse wszystkim. 
Jan Gurazda, zastępca dyrektora wałbrzyskiego WORD-u, zapewnia, że jeżeli wystąpi taka potrzeba, to zamiast 7-8 egzaminów dziennie jak teraz, ośrodek może zorganizować nawet 12- 15. 

Wszyscy: kursanci, WORD-y, szkoły nauki jazdy będą żyć w napięciu do lutego przyszłego roku. Wrocławska szkoła Eks-pert zachęca do siebie ludzi nie tylko obniżeniem ceny, ale też

Co ma prawo jazdy do dziewictwa

Zniesienie zakazu prowadzenia przez Saudyjki aut doprowadzi do wzrostu liczby prostytutek i homoseksualistów – stwierdzili w raporcie uczeni najwyższej rady religijnej Arabii Saudyjskiej.
Według nich kobiety za kierownicą będą nie tylko rozpraszać innych uczestników ruchu, ale i przyczynią się do wzrostu zainteresowania pornografią. Ostrzegają, że jeśli kobietom pozwoli się kierować samochodem, to w ciągu zaledwie dziesięciu lat dziewice staną się w królestwie „wymarłym gatunkiem". Mają to potwierdzać obserwacje w innych arabskich krajach, gdzie przyznanie takich praw paniom doprowadziło do obniżenia standardów moralnych i do rozpusty. – Kiedy siedziałem w kawiarni, patrzyły na mnie wszystkie kobiety. Jedna wykonała gest świadczący o tym, że jest „otwarta". Oto, do czego prowadzi danie im prawa jazdy –stwierdził w raporcie jeden z byłych profesorów Uniwersytetu Króla Fahda. Zebrane opinie trafiły do członków Rady Konsultacyjnej, organu doradczego monarchy.
Arabia Saudyjska jest nie tylko jednym z nielicznych państw, gdzie kobiety dotychczas nie mogły

3 gru 2011

Kursanci oblegają szkoły jazdy

Wszyscy kandydaci na kierowców chcą zdawać egzamin po staremu. Według nowych zasad będzie trudniej go zaliczyć.

Natalia Skrzypczyk z Opola rozpoczęła już uczy się jeździć. Egzamin na prawo jazdy będzie zdawać jeszcze według starych zasad.

- Bardzo się z tego cieszę, bo słyszałam, że po nowym roku ma być znacznie trudniej - mówi kursantka. - Mam nadzieję, że mnie się uda, zdam za pierwszym razem i będę miała prawko w kieszeni.

Od kilku tygodni właściciele ośrodków szkolenia kierowców w regionie obserwują olbrzymi wzrost zainteresowania kursami na prawo jazdy. 

- Co chwilę odbieram telefony z pytaniem o najbliższe wolne terminy - przyznaje Krzysztof Tomaszewski z Ośrodka Szkolenia Kierowców F1 z Opola. - Ludzie chcą się załapać jeszcze w