Jeśli chcesz zostać dobrym kierowcą, musisz się do tego dobrze przygotować.
Wyuczone na pamięć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne nie wystarczą.
Musisz doskonale zrozumieć i potrafić zastosować przepisy ruchu drogowego w praktyce.

Ośrodek Szkolenia Kierowców
SZCZEPANIAK szkolenie z charakterem
profesjonalnie Ci w tym pomoże!

Wysoki poziom szkolenia
gwarancją sukcesu!

98-200 Sieradz,ul. Al.Pokoju 11c
tel.506 057 350 , 506 173 345

Chcesz wiedzieć więcej?
Wejdź na www.oskszczepaniak.pl

24 sty 2012

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy jednak od 2013 r.

Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej poinformował, że chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak pierwotnie planowano od 11 lutego br.



Aktualizacja 9 stycznia, godz. 13:04
Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do prezydenta - dodał.

Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył minister.
Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków. W trosce o to, aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych warunkach, chcemy aby odbyło się to w bardziej spokojnym tempie– powiedział podczas konferencji Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz.
 
Propozycje MTBiGM skutkować będą tym, że egzaminy jeszcze przez rok będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach, tak aby WORD-y miały odpowiednio dużo czasu na lepsze przygotowanie i wdrożenie nowego systemu.

Dodano 2 stycznia, godz. 9:44
W lutym 2012 wejdą w życie zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Część teoretyczna ma być trudniejsza.
Od lutego 2012 roku zmianią się zasady testów teoretycznych. Dziś osobie egzaminowanej na prawo jazdy kategorii B komputer losuje 18 pytań z puli 450. Podchodzący do egzaminu może pomylić się dwukrotnie. Test trwa 25 minut.

Od przyszłego miesiąca będzie inaczej. Komputer wylosuje 32 pytania z puli 3000. Znikną pytania wielokrotnego wyboru. Odpowiedź będzie brzmiała „tak” lub „nie” i tylko jedna z dwóch lub trzech będzie właściwa.

Dla młodych stażem kierowców obowiązywał będzie 2-letni okres próbny. W okresie próbnym (pomiędzy 5. a 7. miesiącem od dnia uzyskania prawa jazdy) będą oni zobowiązani do odbycia teoretycznego kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

W przyszłości prawo jazdy będzie terminowe, z koniecznością wymiany co 5 (kierowcy zawodowi ciężarówek i autobusów) czy 15 lat (amatorzy). Dotychczasowe prawa jazdy zachowają ważność do stycznia 2033 roku.

Zmiany w kategoriach prawa jazdy

Kategoria A1. Można się o nią starać od 16. roku życia. Upoważnia do prowadzenia motocykli: 1. o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy maks. 11 kW i stosunku mocy do masy nie większej niż 0,1 kW/kg; 2. trzykołowych o mocy do 15 kW.

Kategoria A2. Można ją uzyskać od 18 lat. Można prowadzić motocykle o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy nie większej niż 0,2 kW/kg oraz niepochodzące konstrukcyjnie od pojazdów o mocy przekraczającej dwukrotność mocy takiego motocykla.

Kategoria A. Umożliwia prowadzenie wszystkich motocykli. Można się o nią starać od 20. roku życia - jeżeli mamy co najmniej dwa lata prawo jazdy kategorii A2; od 24. r.ż. - jeżeli nie mamy prawa jazdy kategorii A2; 21 lat - wymagany wiek dla kierowców motocykli 3-kołowych o mocy powyżej 15 kW.

Kategoria AM. Unijne prawo jazdy kategorii AM (dotychczas karta motorowerowa) będzie uprawniało do prowadzenia motorowerów.

insilesia.pl