Co trzeci zdający egzamin praktyczny w sieradzkim WORD-zie przechodzi przez egzaminacyjne sito pomyślnie. Tak przynajmniej wynika ze statystyk za ubiegły rok. To najlepszy wynik spośród czterech ośrodków działających w Łódzkiem. | |
Zdecydowanie najgorszy wynik ma Łódź. W stolicy regionu zdaje co czwarta osoba. W Piotrkowie za pierwszym razem zdaje 30, a w Skierniewicach 31 % podchodzących do egzaminu. Wspomniany Sieradz to nieco ponad 35 %. - Tak naprawdę ciężko wytłumaczyć skąd ten najlepszy wynik - komentuje Henryk Waluda, dyrektor sieradzkiego WORD-u: - Pamiętam, że przez wiele lat najsłabszą zdawalność w woj. łódzkim miały Skierniewice, teraz Łódź ma najniższą. W cały kraju przez wiele lat najlepszą zdawalność miał z kolei Poznań. Jak dodaje Henryk Waluda nie może tu być mowy np. o większej pobłażliwości egzaminatorów w Sieradzu, bo zasady zdawania są te same w całym kraju. To raczej kwestia predyspozycji do kierowania - mówi: - Mamy informacje, że ludzie, którzy bardzo dobrze jeżdżą w trakcie szkolenia, przychodzą na egzamin i gdzieś tam ta pewność siebie znika i wtedy popełniają błędy, które skutkują wynikiem negatywnym. Jak wynika z doświadczeń ośrodka, największą zdawalność mają sieradzkie |
Jeśli chcesz zostać dobrym kierowcą, musisz się do tego dobrze przygotować.
Wyuczone na pamięć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne nie wystarczą.
Musisz doskonale zrozumieć i potrafić zastosować przepisy ruchu drogowego w praktyce.
Ośrodek Szkolenia Kierowców
SZCZEPANIAK szkolenie z charakterem
profesjonalnie Ci w tym pomoże!
Wyuczone na pamięć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne nie wystarczą.
Musisz doskonale zrozumieć i potrafić zastosować przepisy ruchu drogowego w praktyce.
Ośrodek Szkolenia Kierowców
SZCZEPANIAK szkolenie z charakterem
profesjonalnie Ci w tym pomoże!
Wysoki poziom szkolenia
gwarancją sukcesu!
98-200 Sieradz,ul. Al.Pokoju 11c
tel.506 057 350 , 506 173 345
gwarancją sukcesu!
98-200 Sieradz,ul. Al.Pokoju 11c
tel.506 057 350 , 506 173 345
Chcesz wiedzieć więcej?
Wejdź na www.oskszczepaniak.pl31 sty 2012
Sieradz "Prawko" najłatwiej zdobyć w Sieradzu
27 sty 2012
Kursanci odetchnęli z ulgą. Nowy egzamin na prawo jazdy dopiero za rok
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Oznacza to, że nowe zasady egzaminów na prawo jazdy zostały przesunięte o rok.
Ustawa przewiduje, że osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą maksymalnie 24 punkty karne będą kierowane na kurs reedukacyjny, a nie na ponowny egzamin.
Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nich wykroczeń drogowych.
Ustawa ma ponadto zapobiec sytuacji, w której osoby nie nadające się do prowadzenia dostawałyby prawo jazdy. Sposobem na to ma być wypełnienie ankiety zdrowotnej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Również instruktorzy zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i
Nowy egzamin na prawo jazdy dopiero za rok
Część przepisów ustawy o kierujących pojazdami, w tym te określające warunki prowadzenia egzaminów na prawo jazdy, miała wejść w życie już 11 lutego br.
Jednak okazało się, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są nieprzygotowane na zmiany, a kandydaci na kierowców nie mieli możliwości wcześniejszego zapoznania z nowymi zasadami egzaminu.
Na początku stycznia resort transportu podjął decyzję ws. przedłużenia vacatio legis do stycznia 2013 r. Odpowiednią nowelizację ustawy o kierujących pojazdami Sejm uchwalił 13 stycznia, a Senat przyjął ją bez poprawek sześć dni później. We wtorek nowelę podpisał prezydent - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Uchwalona ustawa ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów unijnych
Nowy egzamin na prawo jazdy: prezydent podpisał ustawę
Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się nie w lutym 2012 r., lecz w styczniu 2013 r.
Nowelizacja przesuwa o rok, do 19 stycznia 2013 r., termin wejścia w życie przepisów dotyczących praw jazdy przyjętych w styczniu 2011 r., gdy uchwalono ustawę o kierujących pojazdami.
Część przepisów ustawy, w tym te określające warunki prowadzenia egzaminów na prawo jazdy, miała wejść w życie 11 lutego br. Między uchwaleniem a wejściem w życie nowych regulacji pojawiło się wiele informacji świadczących o niepokoju społecznym związanym ze zmianami, w szczególności w związku z nowym systemem przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego okazały się
26 sty 2012
Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy
W dniu 19.01.2013 r. wejdą w życie nowe zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać już 11.02.2012 r., jednak z uwagi na spore zmiany, jakie przewidują, oraz konieczność należytego przygotowania się do ich realizacji, data ich wejścia w życie została przesunięta. Poza zmianami w zakresie sprawdzania kwalifikacji kandydatów na kierowców, nowelizacja objęła szereg nowych przepisów regulujących całościowo różne aspekty związane z nabywaniem i realizacją uprawnień do kierowania pojazdami.
Dotychczasowe zasady egzaminowania
Aktualnie, aż do dnia wejścia w życie odpowiednich przepisów ustawy o kierujących pojazdami, obowiązują zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. z 2005 r. nr 217, poz. 1834 ze zm.).
Zgodnie z nimi, egzamin państwowy obejmuje część teoretyczną i praktyczną.
Egzamin teoretyczny przeprowadza się w formie testu - zasadniczo komputerowo, wyjątkowo w formie pisemnej (np. w razie awarii urządzenia egzaminacyjnego) bądź ustnej (np. w przypadku osób niewładających żadnym z dostępnych języków). Pytania na teście wybierane są losowo przez system komputerowy z zamkniętej bazy pytań. Rozwiązanie testu polega na wyborze dla każdego pytania spośród trzech zaproponowanych odpowiedzi wszystkich odpowiedzi prawidłowych, przy czym może być ich jedna, dwie lub trzy. Niewybranie dla określonego pytania wszystkich odpowiedzi
25 sty 2012
Co z testami na prawo jazdy w 2012 roku?
Nowy system zdawania na prawo jazdy zacznie obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak pierwotnie planowano od 11 lutego br. W związku z tym konieczna będzie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.
O tym od kiedy wejdą nowe testy na prawo jazdy poinformował 5 stycznia Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak.
- Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do Prezydenta.
Na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej można przeczytać, że termin wprowadzenia nowych testów na prawo jazdy ma być zmieniony,
24 sty 2012
Nowy egzamin za rok!
Kandydaci na kierowców mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Transportu chce przesunięcia o rok terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy wprowadzającej nowe zasady egzaminowania na prawo jazdy. Resort złożył już w sejmowej komisji infrastruktury stosowne dokumenty. Powód? - Chcemy wydłużyć czas wdrożenia nowych zasad - wyjaśnia minister transportu Sławomir Nowak.
Jak wcześniej planowano, zmiana zasad egzaminów na prawo jazdy miała obowiązywać już od 11 lutego. Resort jednak postanowił opóźnić zmiany.
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Nowak poinformował, że zwrócił się już do Sejmu z prośbą, aby nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, wymagana dyrektywą unijną, weszła w życie dopiero w styczniu 2013 r. -
Ministerstwo infrastruktury chce zmiany przepisów prawa jazdy
Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego br. W związku z tym chce znowelizować ustawę o kierujących pojazdami.
Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister transportu Sławomir Nowak, odpowiednie propozycje zmian ustawowych trafiły już do Sejmu, a on sam jest po rozmowach z przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury, szefami koalicyjnych klubów parlamentarnych oraz z Marszałek Sejmu w sprawie szybkich prac nad nowelizacją ustawy. Szef resortu transportu wyraził nadzieję, że zmiany proponowane przez resort są na tyle proste, że ani w
Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 2013 roku
Ministerstwo Transportu chce, by nowe zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy obowiązywały od 2013 roku. Pierwotnie miały one wejść w życie 11 lutego tego roku.
Minister transportu Sławomir Nowak zwrócił się o opóźnienie wejścia w życiu ustawy do marszałek Sejmu i posłów ze stosownych komisji sejmowych, którzy pracują nad nowymi przepisami. W świetle nowych przepisów, przygotowanie egzaminu i przeprowadzenie go w całości ma spoczywać na Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Minister mówił, że od roku trwa monitoring tego procesu.
Nowe zasady zdawania prawa jazdy zakładają między innymi możliwość zdawania egzaminu teoretycznego przez internet, a to nakłada na WORD-y nakaz zainstalowania nowoczesnego systemu informatycznego. Jak tłumaczył wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz, przygotowanie
Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od 2013 r.?
Przyszli kierowcy mogą odetchnąć z ulgą? Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego tego roku
Minister transportu Sławomir Nowak ma nadzieję, że proponowane przez resort zmiany ustawowe są na tyle proste, że ani w Sejmie, ani w Senacie prace nad nimi nie będą się przedłużały.
- Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Nowak. - Mam nadzieję, że do końca miesiąca
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy jednak od 2013 r.
Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej poinformował, że chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak pierwotnie planowano od 11 lutego br.
Aktualizacja 9 stycznia, godz. 13:04
Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do prezydenta - dodał.
Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył minister.
Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył minister.
Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków. W trosce o to, aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych
Nowe prawo jazdy odjeżdża do przyszłego roku
Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego tego roku
W związku z tym chce znowelizować ustawę o kierujących pojazdami.
Jak poinformował na konferencji prasowej minister transportu Sławomir Nowak, odpowiednie propozycje zmian ustawowych trafiły już do Sejmu, a on sam jest po rozmowach z przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury, szefami koalicyjnych klubów parlamentarnych oraz z Marszałek Sejmu w sprawie szybkich prac nad nowelizacją ustawy.
"Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r." - powiedział Nowak. "Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do prezydenta" - dodał.
Powiedział, że ma "przekonanie graniczące z pewnością", iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są przygotowane do prowadzenia egzaminów na prawa jazdy na nowych z
5 sty 2012
Nowy egzamin na prawo jazdy dopiero od czerwca?
Resort transportu rozważa przesunięcie na czerwiec terminu wprowadzenia nowego egzaminu na prawo jazdy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
System jest potrzebny, ponieważ zmiany w przepisach będą dotyczyć przede wszystkim egzaminu teoretycznego, który przeprowadzany jest na komputerach. W ciągu 25 minut kandydat na kierowcę będzie musiał odpowiedzieć na 32 pytania, a nie na 18 jak obecnie. To
Nowe prawo jazdy odjeżdża
Resort transportu rozważa przesunięcie terminu wprowadzenia nowego egzaminu na prawo jazdy na czerwiec. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu – dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
Jak ocenia Tadeusz Błażejewski, wiceszef Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bydgoszczy, chodzi o pieniądze. "Wdrożenie nowego systemu wiąże się z koniecznością zainstalowania we wszystkich WORD-ach w kraju nowego, kosztownego systemu informatycznego" – mówi.
Tymczasem w WORD-y w całym kraju od tygodni przeżywają oblężenie tych, którzy chcą zdać egzamin jeszcze według starych zasad. Np. w Bydgoszczy każdego dnia zgłasza się 600 osób.
Szturm po prawo jazdy. Wkrótce zmiana przepisów
Zdążą zmienić egzamin z teorii, zanim do niego przystąpimy? - to główny temat na kursach na prawo jazdy. Kursanci w obawie przed nowym szturmują ośrodki ruchu drogowego.
- Jest wielkie zamieszanie. Nie wiem, na jakich zasadach będę zdawał teorię na prawo jazdy. Dziś nikt tego chyba nie wie: ani nasi instruktorzy, ani egzaminatorzy. Skutek jest taki, że są gigantyczne kolejki. Wszyscy chcą się zapisać na egzamin teraz, byle zdążyć przed zmianami - opowiada Janek. Jest studentem. Na kurs prawa jazdy chodzi od końca grudnia. Przyznaje: - Miałem nadzieję, że teorię zdam jeszcze po staremu.Andrzej Szklarski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, potwierdza, że placówka przeżywa prawdziwe oblężenie. - Obudzili się nawet ci, którzy byli na kursie parę lat temu i zwlekali ze zdaniem egzaminu. Teraz zapisują się masowo. Chętnych jest więcej o jedną trzecią. Codziennie zgłasza się po kilkaset osób. Wstrzymałem urlopy pracowników, zatrudniłem czasowo pięciu nowych - mówi.
Zgodnie z przepisami ośrodek powinien wyznaczyć egzamin teoretyczny nie później niż 30 dni od daty zapisu. - U nas to jeszcze możliwe, ale lada moment może już nie być - przyznaje dyrektor Szklarski.
Skąd takie poruszenie? 13 lutego zmieniają się zasady przeprowadzania egzaminów teoretycznych. Do tej pory przyszli kierowcy musieli odpowiedzieć na 18 pytań wielokrotnego
Nowy egzamin na prawo jazdy w innym terminie
Ministerstwo Transportu zastanawia się nad przesunięciem wprowadzenia nowego egzaminu na prawo jazdy. Nowe zasady miałby obowiązywać dopiero od czerwca – informuje Gazeta Wyborcza.
Powodem ma być problem z wprowadzeniem nowego systemu informatycznego, który będzie realizował nowe zasady testowania wiedzy zdających.
Jak podaje gazeta nowe zasady egzaminowania motywują osoby chcące otrzymać uprawnienia do zgłaszania się na egzamin według starych zasad. Podaje przykład Bydgoszczy gdzie dziennie zgłasza się ok. 600 osób.
Tłumy po prawo jazdy. Wojna nerwów
Długie kolejki, niecierpliwe oczekiwanie, kłótnie i przepychanki przy okienkach - tak wyglądają teraz zapisy na prawo jazdy. Kursanci boją się nowych egzaminów z teorii. Dlatego szturmują WORD, by zdać przed 11 lutego.
Tłok w poczekalni Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zaczyna się skoro świt. Tak było w grudniu, tak jest i teraz. - Specjalnie przyszedłem o 7.30. Myślałem, że o tej porze będzie jeszcze luźno. A tu taka kolejka! - mówił w poniedziałek Jędrzej Dzierżyński. Musiał czekać ponad dwie godziny, nim dotarł do okienka. Na dodatek odszedł z kwitkiem. Nie wiedział, że musi zaliczyć dodatkowy kurs, bo przy poprzednim podejściu oblał teorię.
- Też czekam dwie godziny. Tragedia - kręcił głową instruktor z Poznania, który przyszedł zapisać swoich kursantów. Stojąca przed nim Marcelina Janiak od razu dorzuciła: - To nic! Pod koniec zeszłego tygodnia było jeszcze gorzej.
Rzeczywiście, w piątek przed sylwestrem ok. 200 osób czekało pod siedzibą WORD-u już o świcie. Kolejni musieli odstać aż sześć godzin! Ciężko było nawet ustalić, gdzie kończy się
Pośpiech z prawem jazdy
W związku ze zmianami zasad egzaminów na prawo jazdy, które mają obowiązywać od 13 lutego, WORD-y przeżywają prawdziwe oblężenie. Do tej pory ubiegający się o prawo jazdy odpowiadał na 18 pytań, od lutego pytań ma być więcej.
Przyszły kierowca dostanie tylko kilkadziesiąt sekund na odpowiedź i nie będzie już mógł wrócić do wcześniejszych pytań, by poprawić błędne odpowiedzi. Test będzie też zawierał symulacje określonych zdarzeń, które mogą się pojawić na drodze.
2 sty 2012
Co czeka kierowców w roku 2012?
Czy w dobie ograniczania za wszelką cenę emisji dwutlenku węgla, astronomicznych podwyżek cen paliwa i czekającego nas paraliżu drogowego podczas Euro 2012 można mieć nadzieję na coś dobrego?
Można. Zacznijmy jednak od tego, co zapewne nie spodoba się kochającym motoryzację. Od lutego w życie wejdą zmiany, które utrudnią zdobywanie prawa jazdy. Przed laty w ramach zbliżania warunków egzaminu do realnych sytuacji w życiu kierowcy zrezygnowano z pełnego "toru przeszkód", jak nazywany był plac manewrowy, na rzecz parkowania podczas jazdy w mieście. Teraz ustawodawca idzie dalej. Do rzeczywistych sytuacji na drodze ma być zbliżony również egzamin teoretyczny. W myśl nowych zasad jego przeprowadzania, część pytań zostanie oparta o materiał filmowy lub animację, przedstawiającą konkretną sytuację w ruchu ulicznym. Kandydat na kierowcę będzie musiał w ograniczonym przedziale czasowym odpowiedzieć na postawione pytanie. Skończy się także "wkuwanie" pytań do egzaminu teoretycznego na pamięć. Baza będzie tak rozległa, że ich bezmyślne zapamiętywanie straci sens.
Większa trudność w uzyskaniu prawa jazdy nie musi jednak wyraźnie przekształcić się w poprawę bezpieczeństwa. Dlatego też ustawodawca zadbał o to, by świeżo upieczony kierowca nie wciskał zbyt mocno pedału gazu.
Począwszy od lutego zdanie egzaminu na prawo jazdy nie będzie oznaczało ostatniego kontaktu ze środowiskiem instruktorów i egzaminatorów. Przez 24 miesiące od wydania
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy już od lutego
W lutym 2012 wejdą w życie zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Część teoretyczna ma być trudniejsza.
Od lutego 2012 roku zmianią się zasady testów teoretycznych. Dziś osobie egzaminowanej na prawo jazdy kategorii B komputer losuje 18 pytań z puli 450. Podchodzący do egzaminu może pomylić się dwukrotnie. Test trwa 25 minut.
Od przyszłego miesiąca będzie inaczej. Komputer wylosuje 32 pytania z puli 3000. Znikną pytania wielokrotnego wyboru. Odpowiedź będzie brzmiała „tak” lub „nie” i tylko jedna z dwóch lub trzech będzie właściwa.
Dla młodych stażem kierowców obowiązywał będzie 2-letni okres próbny. W okresie próbnym (pomiędzy 5. a 7. miesiącem od dnia uzyskania prawa jazdy) będą oni zobowiązani do odbycia teoretycznego kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
W przyszłości prawo jazdy będzie terminowe, z koniecznością wymiany co 5 (kierowcy zawodowi ciężarówek i autobusów) czy 15 lat (amatorzy). Dotychczasowe prawa jazdy
WORD: Nowy test na prawo jazdy za pół roku?
Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w całym kraju od jesieni ubiegłego roku przeżywają oblężenie kursantów, którzy chcą zdać egzamin na prawo jazdy na starych zasadach. Od 11 lutego 2012 r. test teoretyczny miał bowiem być znacznie trudniejszy. Okazuje się jednak, że nie jest to jeszcze przesądzone.
Od kilku tygodni do lubelskiego WORD chętni, aby zapisać się na egzamin, walą drzwiami i oknami.
- Normalnie w ciągu dnia egzaminujemy 280 - 300 osób. Teraz - około 460 - wyliczał kilka dni temu na łamach Kuriera Zbigniew Stachyra, kierownik Wydziału Egzaminowania w WORD.
Wiele osób postanowiło najpierw zaliczyć część teoretyczną, która miała się zmienić od lutego, a dopiero później sprawdzać się na placu i na mieście.
Wszystko dlatego, że na sam egzamin teoretyczny czeka się o wiele krócej niż na łączony z praktycznym. Jeśli chcemy rozwiązać tylko testy, poczekamy tydzień, a jeśli planujemy zaliczyć w
Od kilku tygodni do lubelskiego WORD chętni, aby zapisać się na egzamin, walą drzwiami i oknami.
- Normalnie w ciągu dnia egzaminujemy 280 - 300 osób. Teraz - około 460 - wyliczał kilka dni temu na łamach Kuriera Zbigniew Stachyra, kierownik Wydziału Egzaminowania w WORD.
Wiele osób postanowiło najpierw zaliczyć część teoretyczną, która miała się zmienić od lutego, a dopiero później sprawdzać się na placu i na mieście.
Wszystko dlatego, że na sam egzamin teoretyczny czeka się o wiele krócej niż na łączony z praktycznym. Jeśli chcemy rozwiązać tylko testy, poczekamy tydzień, a jeśli planujemy zaliczyć w
Nawet sześć błędów można popełnić w teście na prawo jazdy
10 sekund na odpowiedź, 68 punktów do zdobycia, 30 km/h przy slalomie motocyklem, 50 km/h przy omijaniu przeszkody – to liczby obowiązujące na nowych egzaminach dla przyszłych kierowców. Mają one przybliżyć szkolenie do realiów na drodze.
Kandydat na kierowcę na egzaminie teoretycznym będzie miał do rozwiązania 32 pytania egzaminacyjne, z których 20 będzie ogólnych, a pozostałe 12 specjalnie opracowanych na daną kategorię prawa jazdy. Takie zmiany mają wejść w życie 11 lutego 2012 roku za sprawą projektowanego rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.
Nowy egzamin coraz bliżej
Przepisy rozporządzenia zaczną obowiązywać tego samego dnia co nowa ustawa o kierujących pojazdami, która określa, że teoretyczny sprawdzian będzie miał formę testów jednokrotnego wyboru z pytaniami generowanymi w czasie rzeczywistym za pomocą techniki informatycznej. Mikołaj Karpiński, rzecznik ministerstwa transportu, zapewnia, że resort kończy już prace nad
Wkrótce zmiany w egzaminach na prawo jazdy
Za niespełna półtora miesiąca wejdą w życie nowe regulacje dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Od 11 lutego zaczną obowiązywać rozporządzenia, które zmieniają zasady egzaminu teoretycznego.
Kandydaci na kierowców nie będą znali wcześniej pytań testowych. Poznają je w czasie egzaminu. Ważnym elementem sprawdzianu będzie film, podczas którego padną pytania dotyczące sytuacji na drodze. Egzaminowani będą mieli na odpowiedź tylko 20 sekund.
Zdaniem dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie Andrzeja Szklarskiego, zmiany poprawią przygotowanie kierowców do jazdy. Jego zdaniem istniejący system źle kształci kierowców, dlatego, że dostają oni zestaw pytań i odpowiedzi, których uczą się na pamięć. Nie są więc, zdaniem szefa WORD-u, zrozumieć zasad ruchu drogowego.
W trzech warszawskich ośrodkach egzaminacyjnych nie ma już miejsc na egzamin teoretyczny do 11 lutego. Wielu kandydatów na kierowców, z którymi rozmawiało Polskie Radio chce zrobić wszystko, żeby nie zdawać egzaminu teoretycznego na nowych zasadach. Dyrekcja
Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy to szaleństwo
Nawet 600 osób dziennie, chętnych do zdania egzaminu na prawo jazdy, zapełnia korytarze Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. Chcą zdążyć przed zmianami zasad egzaminowania.
- Takich tłumów nie mieliśmy od samego początku funkcjonowania WORD-u. Mamy czterokrotny wzrost chętnych do zdania egzaminu w porównaniu z poprzednim grudniem. Pojawiły się nawet osoby, które miały ponadroczną przerwę w staraniach o prawo jazdy - mówi Tadeusz Błażejewski, zastępca dyrektora placówki przy ul. Wyszyńskiego.
Wczesnym rankiem przed WORD-em ustawia się długa kolejka. - Przyszłam, bo to, co szykuje się w ramach zmiany sposobu egzaminowania, to jakieś szaleństwo. Ma być tylko kilka sekund na odpowiedź. Jak się chociażby tym zestresuję, to nic nie napiszę - mówi Karolina Lewandowska.
Stojący obok chłopak jest mniej łagodny w wypowiedzi: - Po prostu padło im na mózg. W tych zmianach kładzie się nacisk na egzamin teoretyczny, a na drogach kierowcy jeżdżą jak szaleni. Najważniejsza jest praktyka. Żaden zestaw pytań nie nauczy prawidłowych reakcji na drodze.
Odliczanie sekund
Zmiany w zdawaniu egzaminu teoretycznego zaczną obowiązywać od 13 lutego.
W myśl nowych zasad odpowiedź ma być tylko jedna. Będą 32 pytania z odpowiedziami - tak lub nie. Jednak treść pytania będzie wyświetlać się na ekranie przez 20 sekund. Przez kilka
Pomorze: Nowy test na prawo jazdy dopiero za pół roku?
Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego od jesieni tego roku przeżywają oblężenie kursantów, którzy chcą zdać egzamin na prawo jazdy na starych zasadach. Od 11 lutego przyszłego roku test teoretyczny miał bowiem być znacznie trudniejszy. Ministerstwo Infrastruktury rozważa jednak przesunięcie terminu, bo nie wszystkie ośrodki ruchu drogowego w Polsce zdążą się dostosować do zmian.
Takie informacje, wraz z nowym terminem 30 czerwca 2012 roku, w którym miałyby zostać wprowadzone nowe zasady zdawania egzaminów, pojawiły się po środowym spotkaniu przedstawicieli WORD i ministra infrastruktury Sławomira Nowaka.
Oficjalnie resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej nie podaje nowej, bardziej odległej daty wprowadzenia zmian, ale przyznaje, że eksperci właśnie sprawdzają, czy istnieją praktyczne możliwości włączenia nowego systemu egzaminów od lutego.
- Trwa analiza tej sytuacji i tego, jak WORD przygotowane są do zmian. Nic więcej nie możemy powiedzieć - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik ministra infrastruktury, i dodaje, że być może resort przedstawi szczegóły na początku 2012 roku.
Tymczasem pracownicy ośrodków ruchu drogowego z Pomorza twierdzą, że z przygotowaniami nie mają problemu i że wcześniej nie słyszeli o tym, by nowe zasady miały wpływ na przygotowanie techniczne ośrodków. Jak mówią - nie było mowy np. o zakupie specjalnych komputerów z klawiaturami do nowych testów teoretycznych, a tylko o tym, że otrzymają z resortu powiększoną, nową pulę pytań.
Podkreślają też, że do wprowadzenia nowych przepisów 13 lutego byliby przygotowani, natomiast doszły ich słuchy, że to "ministerstwo przespało termin".
Mimo braku oficjalnego oświadczenia ministra instruktorzy jazdy i ośrodki ruchu drogowego przyznają, że wiedzą już o zmianie terminu. Wojciech Musalewski, prezes gdańskiego oddziału
Wielki tłok w szkołach jazdy
Takiego oblężenia szkół jazdy nie pamiętają nawet najstarsi instruktorzy. Dziś liczba chętnych na kurs jest najwyższa od lat, a na egzamin trzeba czekać nawet dwa tygodnie. Wszyscy chcą bowiem zdążyć przez zmianą przepisów na prawo jazdy, które mają wejść w życie w lutym 2012 roku.
Strach przed nowymi egzaminami na prawo jazdy jest tym większy, że nikt tak naprawdę nie wie, jak będą one wyglądać. Do nowej ustawy nadal nie zostało wydane rozporządzenie wykonawcze. Szkoły jazdy i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego czekają na wytyczne z ministerstwa.
Na razie wiadomo tyle, że po zmianach egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma być oparty o symulację sytuacji na drodze. Zamiast 18 pytań, ma być ich 32: 20 z wiedzy ogólnej i 12 ze specjalistycznej. Wszystko będzie się dziać w czasie rzeczywistym, a na pytanie będzie tylko jedna odpowiedź. Zwiększy się również pula pytań – do 1200.
O zmianach w przepisach dotyczących prawa jazdy piszemy szczegółowo w „NWW”.
Tłumy i ostatnia szansa. Szaleństwo kandydatów na kierowców
Nawet 600 osób dziennie zgłasza się do opolskiego WORD-u, by zapisać się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B. Chcą zdążyć jeszcze przed zmianą przepisów, które mają wejść w życie 11 lutego i całkowicie zmienią formę egzaminu.
Do Opola przyjeżdżają także kandydaci z sąsiednich województw, gdzie kolejki są jeszcze większe. Teraz w naszym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na egzamin teoretyczny czeka się nawet 1,5 miesiąca.
- Tuż po świętach mój kursant poszedł do WORD zapisać się na egzamin teoretyczny. Wziął pierwszy wolny termin, na ósmego lutego. Dopiero jak zda teorię, może zapisać się na egzamin praktyczny, tu na termin pewnie też poczeka. Nie ma więc wyjścia, będzie musiał wykupić dodatkowe godziny jazdy. Bo jak ma zdać egzamin z jazdy pod koniec lutego, jak przestaliśmy jeździć w grudniu? - denerwuje się instruktorka nauki jazdy z jednej z opolskich szkół.
A to wszystko przez zmianę przepisów i formy egzaminu teoretycznego. Zamiast 18, komputer będzie losował teraz 32 pytania spośród 3 tys. (do tej pory baza miała 450 pytań). Na jedno zagadnienie będzie 10 sekund, co po przeczytaniu pytania daje 3,4 sekundy na odpowiedź. Dla tych, co czytają wolno, to bardzo mało czasu. Zdający nie będzie mógł się też cofnąć, jak dotychczas, do poprzednich pytań.
- Dla wielu osób, które siedzą w branży te pytania są trudne, więc co dopiero dla kursanta. Niektóre filmiki czy zdjęcia przy pytaniach nie są dobrej jakości - ocenia Jan Broniewicz dyrektor opolskiego NOT-u, który prowadzi kursy na prawa jazdy.
- Tuż po świętach mój kursant poszedł do WORD zapisać się na egzamin teoretyczny. Wziął pierwszy wolny termin, na ósmego lutego. Dopiero jak zda teorię, może zapisać się na egzamin praktyczny, tu na termin pewnie też poczeka. Nie ma więc wyjścia, będzie musiał wykupić dodatkowe godziny jazdy. Bo jak ma zdać egzamin z jazdy pod koniec lutego, jak przestaliśmy jeździć w grudniu? - denerwuje się instruktorka nauki jazdy z jednej z opolskich szkół.
- Dla wielu osób, które siedzą w branży te pytania są trudne, więc co dopiero dla kursanta. Niektóre filmiki czy zdjęcia przy pytaniach nie są dobrej jakości - ocenia Jan Broniewicz dyrektor opolskiego NOT-u, który prowadzi kursy na prawa jazdy.
Dlatego jak najwięcej kursantów chce zdążyć z egzaminem przed datą, gdy nowe przepisy wejdą w życie. - Zwiększyliśmy liczbę stanowisk, na których można zdawać egzamin teoretyczny, egzaminujemy z teorii także w soboty - mówi Edward Kinder, dyrektor opolskiego WORD.
Do Opola ściągają także kursanci z sąsiednich województw, bo np. w Katowicach pierwsze wolne terminy są dopiero na marzec.
W naszym WORD tuż przed Sylwestrem były zajmowane ostatnie miejsca przed 11 lutego. Gdy kursanci słyszą, że wolne terminy na egzamin są dopiero po tej dacie, odchodzą od okienka bez zapisywania. Tak jak Wojtek Gawlik. - Poczekam, zobaczę jak to będzie wyglądało po nowemu. Nie chcę iść na pierwszy ogień, szkoda nerwów - wyjaśnia.
Dyrektor WORD zauważa, że plusem jest niska cena egzaminu - 22 zł. - Ta cena nie odstrasza, więc myślę, że w lutym znajdą się chętni, którzy będą chcieli jako pierwsi zdać nowy egzamin.
Nowy egzamin na prawo jazdy. Ośrodki szkolenia przeżywają oblężenie
Od 10 lutego kandydaci na kierowców będą zdawać egzamin teoretyczny na nowych zasadach. Zapowiedź zmian zmobilizowała kursantów. Szkoły nauki jazdy i ośrodki egzaminacyjne przeżywają oblężenie.
Liczba chętnych do zdawania na prawo jazdy kategorii B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie wzrosła ostatnio o 30 proc. – Kilka tygodni temu na egzamin zapisywało się codziennie od 250 do 300 osób. Teraz 350–450. Niestety, wydłużyło to czas oczekiwania, z dwóch tygodni do miesiąca – mówi Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora lubelskiego WORD.
Liczba chętnych do zdawania na prawo jazdy kategorii B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie wzrosła ostatnio o 30 proc. – Kilka tygodni temu na egzamin zapisywało się codziennie od 250 do 300 osób. Teraz 350–450. Niestety, wydłużyło to czas oczekiwania, z dwóch tygodni do miesiąca – mówi Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora lubelskiego WORD.
Boom na egzaminy to efekt zapowiadanych zmian w egzaminie teoretycznym. Nowe zasady wchodzą w życie 10 lutego. – Aby zdążyć przed wprowadzeniem egzaminu na nowych zasadach, zapisałam się na kurs jeszcze jesienią – mówi Monika Nizioł, studentka kończąca kurs na prawo jazdy. – Z tego, co słyszę na wykładach, to wiele osób z tego samego powodu zapisało się na kurs jeszcze w tym roku.
Według obiegowej opinii, nowe egzaminy będą trudniejsze niż obecnie. Dziś kandydatowi na
Nie ma już miejsc, by zapisać się na egzamin na prawo jazdy
Z danych Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie wynika, że jest kilka razy więcej kandydatów do zdawania egzaminu na prawo jazdy niż w poprzednich miesiącach.
Jak podało Radio Dla Ciebie, do 11 lutego 2012 roku nie ma już miejsc dla ludzi, którzy chcą zapisać się na teoretyczny egzamin na prawo jazdy. Wszyscy chcą zdawać egzamin zanim wejdą nowe regulacje dotyczące jego teoretycznej części.
Do tej pory kursanci mogli wcześniej zapoznać się z pytaniami, które będą obowiązywały ich na egzaminie. Od 11 lutego wchodzą jednak pewne zmiany, które nie podobają się kandydatom na kierowców. Nie będzie można korygować odpowiedzi, skrócony zostanie także czas testu. Wprowadzone zostaną klipy video, które będą obrazować różne sytuacje w ruchu drogowym. Oprócz klipów pojawią się również zdjęcia i animacje lub pytania bez zdjęć. Baza pytań prawdopodobnie będzie znana publicznie jedynie w części.
Zmiany w części praktycznej egzaminu na prawo jazdy mają zostać wprowadzone w 2013 roku.
wiadomości24.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)