Jeśli chcesz zostać dobrym kierowcą, musisz się do tego dobrze przygotować.
Wyuczone na pamięć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne nie wystarczą.
Musisz doskonale zrozumieć i potrafić zastosować przepisy ruchu drogowego w praktyce.

Ośrodek Szkolenia Kierowców
SZCZEPANIAK szkolenie z charakterem
profesjonalnie Ci w tym pomoże!

Wysoki poziom szkolenia
gwarancją sukcesu!

98-200 Sieradz,ul. Al.Pokoju 11c
tel.506 057 350 , 506 173 345

Chcesz wiedzieć więcej?
Wejdź na www.oskszczepaniak.pl

22 lis 2012

Prawo jazdy na starych zasadach? Zegar tyka i został ci tylko miesiąc

Nowe egzaminy teoretyczne, a także zaostrzone wymagania wobec początkujących kierowców mają wejść w życie 19 stycznia 2013 r. To powoduje, że kandydaci tłoczą się, by zaliczyć kurs oraz egzamin państwowy jeszcze na starych zasadach.

Fot. www.weigl.biz / Opel
Wzmożony ruch potwierdzają przedstawiciele ośrodków szkoleniowych, które mają teraz swoje żniwa. – Normalnie przychodzi do nas tygodniowo około stu osób. Teraz jest nawet dwukrotnie więcej – mówi Katarzyna Kowalczyk z Babskiej Auto Szkoły w Warszawie. – Na zorganizowanym przez nas kursie intensywnym, na którym zajęcia zamiast co trzy dni odbywały się codziennie, ludzie siedzieli na dostawkach. Chętnych jest tak wielu, że może być problem ze zdaniem egzaminu przed zmianami – dodaje nasza rozmówczyni.

Krzysztof Kamiński z OSK-Kamiński w Łomży dodaje, że duże problemy mogą mieć u nich przyszli kierowcy ciężarówek i motocykliści. – Szkoła dysponuje tylko jedną ciężarówką, a chętni zgłaszają się codziennie. Z kolei plany odbycia kursów na motocykl popsuć może wkrótce pogoda – mówi Kamiński.
Czasu jest coraz mniej. Przedstawiciele szkół twierdzą, że prawo jazdy po staremu otrzymamy tylko wtedy, gdy szkolenie zakończy się około 19 grudnia – czyli na miesiąc przed zmianami. To dlatego, że na egzamin w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego z reguły czeka się 3–4 tygodnie, i to przy dużo mniejszym natłoku chętnych. Co gorsza, jeśli ktoś rozpocznie kurs przed 19 stycznia, a egzamin

23 sie 2012

Nowe prawo jazdy – czym zaskoczy kierowców

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami przesunęła na 19 stycznia 2013 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących prawa jazdy. Wprowadzenie nowych przepisów będzie miało na celu zmniejszenie liczby wypadków z udziałem kierowców i dostosowanie do polskich przepisów unijnych dyrektyw.

Od przyszłego roku zdobycie upragnionego prawa jazdy będzie trudniejsze niż dotychczas. Oto jedne z najważniejszych zmian czekających na kierowców.

Co czeka kierowców
Prawo jazdy czasowe
Ustawa nie przewiduje już wydawanego tak jak teraz bezterminowego prawa jazdy: nowi kierowcy uzyskają uprawnienia

KTO MOŻE jeździć na SKUTERZE: Jakie są wymogi, ile trzeba mieć lat by kierować motorowerem

Kto może jeździć skuterem? Obecne przepisy wyraźnie mówią, iż do poruszania się motorowerem do maksymalnej pojemności 50 ccm, wystarczy mieć tylko ukończone 18 lat i nie wymagane są żadne dokumenty. Jeździć motorowerami można już nawet od 13 roku życia, ale trzeba wcześniej zdać egzamin na kartę motorowerową.

Małe motocykle cieszą się w Polsce coraz większym powodzeniem. Na mechanicznych jednośladach porusza się coraz więcej dzieci i młodzieży, a w dużych miastach ten środek transportu staje się najbardziej wygodny. Skutery swoją popularność zawdzięczają "przyjaznym" przepisom i niskiej cenie. W młodym wieku wystarczy mieć kartę motorowerową, która upoważnia do prowadzenia małego motorku o pojemności do 50 ccm. Powyżej 18 roku życia nie wymagane są już

Skuterem może jeździć każdy dorosły. Zasad ruchu (jeszcze) znać nie trzeba


Skuterem do pojemności 50 cm3 może jeździć każdy, kto skończył 18 lat. Nie musi mieć prawa jazdy ani znać przepisów ruchu drogowego. Ale już osoba niepełnoletnia musi zdać teoretyczny i praktyczny egzamin na kartę motorowerową. Te przepisy mają się zmienić na początku przyszłego roku.


Według ustawy o ruchu drogowym, motorower to "pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3". Według prawa, nie może on poruszać się z prędkością większą niż 45 km/h. Do motorowerów zalicza się także skutery, chociaż ten o pojemności większej niż 50 cm3 prawnie uznany będzie za motocykl.
Skutery to wygodne środku transportu w mieście - pozwalają omijać korki i swobodnie się przemieszczać, nie wykraczając poza przepisowe 45 km/h.
Osoba pełnoletnia do kierowania motorowerem nie potrzebuje prawa jazdy, musi mieć jedynie dowód

Prawo jazdy na motocykl 2013: będzie trudniej i drożej

Od przyszłego roku osoby zdecydowane na uzyskanie prawa jazdy na motocykl będą miały utrudnione zadanie. Przepisy nowej ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 30, poz. 151) wprowadzają nowe kategorie i podnoszą próg wiekowy upoważniający do jazdy na motocyklu. Zmiany mają wejść w życie od dnia 19 stycznia 2013 r.

ShutterStock
Zadaniem przepisów które mają zacząć obowiązywać od 19 stycznia przyszłego roku jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez zmniejszenie liczby wypadków z udziałem kierowców . Polska jest także zobligowana do wdrożenia w życie unijnych dyrektyw. Efektem takich działań będzie m. in. powstanie nowych kategorii uprawniających do jazdy motocyklem.

Jak jest dotychczas
Obecnie, osoby które ukończyły 16. rok życia mogą ubiegać się o kategorię A1 i jeździć motocyklami o pojemności do 125 ccm i mocy do 11 kW. Jeśli mamy ukończone 18. lat – można starać się o uprawnienia kategorii A (dotyczy

6 sie 2012

Prawo jazdy trudniejsze i droższe?

19 stycznia 2013 roku mają wejść w życie nowe, bardziej skomplikowane zasady egzaminowania kierowców. To ostatni dzwonek, by zapisać się na kurs i zdobyć dokument na starych zasadach.

Fot. Paweł Kozioł / AG
Pierwotnie nowe przepisy miały obowiązywać już od lutego br. W ostatniej chwili jednak Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wycofało się z tego terminu. Powód? Konieczność zmiany systemu teleinformatycznego w WORD-ach (Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego). Niestety, nadal nie ma pewności, czy ośrodki zdążą z przygotowaniami do stycznia. Dopiero pod koniec czerwca minister Sławomir Nowak podpisał odpowiednie rozporządzenia do ustawy, na podstawie których zostaną udzielone zamówienia publiczne na nowe, spójne oprogramowanie z dostępem do centralnej ewidencji kierowców. Nadal także trwają prace nad bazą pytań do testów. 



Nowa ustawa o kierujących pojazdami ma przyczynić się do poprawy jakości szkolenia kierowców i zmniejszenia liczby ciężkich wypadków. W Polsce dochodzi do nich średnio trzy razy częściej niż na terenie całej Unii Europejskiej. Przykładowo w 2011 roku liczba wypadków i ofiar na naszych drogach wzrosła do ponad 40 tys. (o 3,2 proc. w porównaniu z rokiem 2010), zginęło 4 189 osób (wzrost o 7,2 proc.), a prawie 50 tys. zostało rannych (wzrost o 1,1 proc.). Sprawcami blisko jednej piątej zdarzeń byli kierowcy w wieku od 18 do 24 lat.



Jak jest teraz



Aby dziś zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B w ciągu 25 minut trzeba odpowiedzieć prawidłowo na 16 z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Oznacza to, że czas na rozwiązanie każdego z nich wynosi średnio 83 sekundy. W razie wątpliwości zawsze można wrócić do raz rozwiązanego zadania i sprawdzić poprawność odpowiedzi lub ją zmienić. Baza

Prawo jazdy za grosze? Proszę bardzo, będzie tanio ale…

Spada liczba uzyskujących prawo jazdy, w 2011 r. otrzymało je 570 tys. osób, znacznie mniej niż w 2010 r., gdy egzamin zdało 832 tys. osób - wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).


Szkoły nauki jazdy coraz ostrzej walczą o klientów. W Polsce działa ponad 10 tys. ośrodków szkolenia kierowców (OSK), tyle samo było ich rok wcześniej - poinformował Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), który wydaje certyfikaty tym szkołom. 
Dodał, że z najnowszych danych ITS wynika, iż od końca kwietnia do początku lipca br. liczba

Uważajcie na linie, pachołki i strzałki. A klapki lepiej zostawcie w domu...


Co podczas egzaminu gubi kandydatów na kierowców - punktuje Grzegorz Nowak, dyrektor ds. egzaminowania w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Częstochowie.
Fot. Renata Dabrowska / AG

Na placu manewrowym:


* unieruchomienie silnika podczas ruszania
* najechanie albo potrącenie pojazdem egzaminacyjnym pachołka lub tyczki


* przejechanie kołem przez linie wyznaczające pas ruchu



* niewłaściwe zatrzymanie pojazdu w polu zatrzymania



* unieruchomienie silnika podczas ruszania na wzniesieniu



Takie błędy powodują, że egzamin zostaje przerwany już na placu manewrowym, a osoba, która je popełniła, uzyskuje negatywny wynik całego egzaminu praktycznego.


Prawo jazdy najłatwiej zdać w Sieradzu

Sieradz znów na szczycie listy pod względem liczby zdanych egzaminów na prawo jazdy w województwie łódzkim. Przyszli kierowcy się cieszą, a ci, którzy muszą każdego dnia mierzyć się z ogromną liczbą "elek" przeklinają pod nosem zainteresowanie jakim cieszy się Sieradz. Bo to oznacza coraz większe korki i prawdziwą szkołę cierpliwości.


Dyrektor sieradzkiego WORD-u przyznaje - wcale nie jest tak łatwo u nas zdać:

Nie wygląda to najlepiej, bo ogólną zdawalność mamy rzędu 35-36 procent. Znacznie wyższa jest zdawalność egzaminów teoretycznych, tj. gdzieś około 78 procent - tłumaczy Henryk Waluda.

Wysoką zdawalność w porównaniu do innych miast wojewódzkich można zrozumieć, bo Sieradz jest najmniejszym miastem w Łódzkiem, które posiada własny ośrodek ruchu drogowego. W dodatku jazda po mieście nie jest tak skomplikowana i trudna, jak chociażby w Łodzi, a i ze względu na niewielki obszar kursanci chętnie przyjeżdżają właśnie do Sieradza.

"Elek" jest dużo, bo do Sieradza przyjeżdżają nie tylko te z naszego regionu, ale również z daleko położonych miejscowości. Zobaczyć można samochody m.in. z Częstochowy, Zgierza, czy Bełchatowa. Co jakiś czas pojawiają się

5 lip 2012

Egzamin na prawo jazdy najłatwiej zdać w Sieradzu, najtrudniej w Łodzi


Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w regionie łódzkim podsumowały zdawalność egzaminów na prawo jazdy za pierwsze półrocze 2012 r. W zestawieniu najlepiej wypadł Sieradz, najgorzej Łódź.
W WORD w Sieradzu zdawalność wynosi 33 proc., w Łodzi - 27 proc. W środku rankingu znalazły się Piotrków - 32 proc. i Skierniewice - 29 proc. Statystyka uwzględnia egzaminy praktyczne na prawo jazdy wszystkich kategorii. 

W Sieradzu już od kilku lat najłatwiej zdobyć prawo jazdy. Henryk Waluda, dyrektor sieradzkiego WORD mówi: U nas w ośrodku po prostu jest normalnie. Według dyrektora statystyka wypadła trochę gorzej niż rok temu, bo w Sieradzu przeprowadzono więcej egzaminów. Jego zdaniem jeśli jest więcej kursantów, to szkoły gorzej ich przygotowują. 

WORD w Łodzi w pierwszym półroczu 2012 r. przeprowadził prawie 32 tys. egzaminów, z czego ponad 17 tys. odbyło się w filii przy ul. Maratońskiej. Jak pokazują statystyki łatwiej zdać egzamin na Smutnej, a nie na Maratońskiej jak sądzi większość przystępujących do egzaminu. 

Według Łukasza Kucharskiego, dyrektora WORD w Łodzi zdawalność na poziomie 27 proc. jest wynikiem tego, że egzaminatorzy przestrzegają wszystkich procedur.

12 cze 2012

Prawo Jazdy Sieradz SZCZEPANIAK tel. 506 057 350

Ośrodek Szkolenia Kierowców SZCZEPANIAK
zaprasza na kursy prawa jazdy kat. B.



Rozpoczęcie nowego KURSU 05.07.2012
Tylko u nas, nowe, atrakcyjne CENY!
Chcesz wiedzieć więcej zadzwoń 
pod nr tel. 506 057 350

20 mar 2012

Trasa egzaminowania kat. A

TRASY EGZAMINACYJNE
OBOWIĄZUJACE OD DNIA 01.08.2011 r.
Trasa egzaminowania na kat. A,A1



wyjazd z siedziby WORD przy ul. 3 Maja 7, następnie Armii Krajowej, Aleją Grunwaldzką,
zawracanie na wysokości stacji paliw Shell, Aleja Grunwaldzka, Jana Pawła II, Rondo,

9 lut 2012

Prawo jazdy: Winny kursant czy egzaminator?

Tylko niewielka część skarg dotycząca egzaminów na prawo jazdy jest zasadna - twierdzi Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. I dodaje: Zarzuty dotyczące niewłaściwej pracy egzaminatorów także bardzo często nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości .

Marszałek województwa rozpatruje zażalenia dotyczące nieprawidłowego przebiegu egzaminów na "prawko". Kursanci swoje zażalenia mogą złożyć za pośrednictwem dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD).

W roku 2011 do WORD w Poznaniu wpłynęły 42 skargi dotyczące egzaminu na kategorię B. 28 osób po obejrzeniu materiałów video i przeanalizowaniu swoich błędów wycofało wnioski. 19 skarg trafiło do Urzędu Marszałkowskiego.

- Zaledwie 5 z nich było zasadnych i w tych przypadkach egzamin został

Prawo jazdy: Nie wiesz? Zapytaj egzaminatora

Podczas egzaminu nie można się bać. Jeżeli ktoś zdaje na "prawko" i nie wie, jak ustawić lusterka w samochodzie lub ma jakikolwiek kłopot, to powinien zwrócić się z nim egzaminatora - twierdzi Dariusz Fleischer, instruktor nauki jazdy z Poznania.

Dariusz Fleischer jest kolejną osobą, która po naszym ubiegłotygodniowym artykule, zabiera głos w dyskusji dotyczącej egzaminów na prawo jazdy

Do tej pory nasi rozmówcy skarżyli się, że można je "oblać" z błahego powodu, a pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Poznaniu są złośliwi, nie liczą się ze zdaniem kursantów i tylko czekają na ich najmniejsze potknięcie. Fleischer patrzy jednak na to inaczej. - Wszystko zależy od człowieka. Egzaminatorzy są tacy sami jak inni ludzie. Czasem

31 sty 2012

Sieradz "Prawko" najłatwiej zdobyć w Sieradzu

Co trzeci zdający egzamin praktyczny w sieradzkim WORD-zie przechodzi przez egzaminacyjne sito pomyślnie. Tak przynajmniej wynika ze statystyk za ubiegły rok. To najlepszy wynik spośród czterech ośrodków działających w Łódzkiem.
Zdecydowanie najgorszy wynik ma Łódź. W stolicy regionu zdaje co czwarta osoba. W Piotrkowie za pierwszym razem zdaje 30, a w Skierniewicach 31 % podchodzących do egzaminu. Wspomniany Sieradz to nieco ponad 35 %. - Tak naprawdę ciężko wytłumaczyć skąd ten najlepszy wynik - komentuje Henryk Waluda, dyrektor sieradzkiego WORD-u:

Pamiętam, że przez wiele lat najsłabszą zdawalność w woj. łódzkim miały Skierniewice, teraz Łódź ma najniższą. W cały kraju przez wiele lat najlepszą zdawalność miał z kolei Poznań.

Jak dodaje Henryk Waluda nie może tu być mowy np. o większej pobłażliwości egzaminatorów w Sieradzu, bo zasady zdawania są te same w całym kraju. To raczej kwestia predyspozycji do kierowania - mówi:

Mamy informacje, że ludzie, którzy bardzo dobrze jeżdżą w trakcie szkolenia, przychodzą na egzamin i gdzieś tam ta pewność siebie znika i wtedy popełniają błędy, które skutkują wynikiem negatywnym.

Jak wynika z doświadczeń ośrodka, największą zdawalność mają sieradzkie

27 sty 2012

Kursanci odetchnęli z ulgą. Nowy egzamin na prawo jazdy dopiero za rok

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Oznacza to, że nowe zasady egzaminów na prawo jazdy zostały przesunięte o rok.
Ustawa przewiduje, że osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą maksymalnie 24 punkty karne będą kierowane na kurs reedukacyjny, a nie na ponowny egzamin.
Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nich wykroczeń drogowych.

Ustawa ma ponadto zapobiec sytuacji, w której osoby nie nadające się do prowadzenia dostawałyby prawo jazdy. Sposobem na to ma być wypełnienie ankiety zdrowotnej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Również instruktorzy zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i

Nowy egzamin na prawo jazdy dopiero za rok

Część przepisów ustawy o kierujących pojazdami, w tym te określające warunki prowadzenia egzaminów na prawo jazdy, miała wejść w życie już 11 lutego br. 

Jednak okazało się, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są nieprzygotowane na zmiany, a kandydaci na kierowców nie mieli możliwości wcześniejszego zapoznania z nowymi zasadami egzaminu.

Na początku stycznia resort transportu podjął decyzję ws. przedłużenia vacatio legis do stycznia 2013 r. Odpowiednią nowelizację ustawy o kierujących pojazdami Sejm uchwalił 13 stycznia, a Senat przyjął ją bez poprawek sześć dni później. We wtorek nowelę podpisał prezydent - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Uchwalona ustawa ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów unijnych

Nowy egzamin na prawo jazdy: prezydent podpisał ustawę

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się nie w lutym 2012 r., lecz w styczniu 2013 r.
Nowelizacja przesuwa o rok, do 19 stycznia 2013 r., termin wejścia w życie przepisów dotyczących praw jazdy przyjętych w styczniu 2011 r., gdy uchwalono ustawę o kierujących pojazdami.
Część przepisów ustawy, w tym te określające warunki prowadzenia egzaminów na prawo jazdy, miała wejść w życie 11 lutego br. Między uchwaleniem a wejściem w życie nowych regulacji pojawiło się wiele informacji świadczących o niepokoju społecznym związanym ze zmianami, w szczególności w związku z nowym systemem przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego okazały się

26 sty 2012

Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

W dniu 19.01.2013 r. wejdą w życie nowe zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać już 11.02.2012 r., jednak z uwagi na spore zmiany, jakie przewidują, oraz konieczność należytego przygotowania się do ich realizacji, data ich wejścia w życie została przesunięta. Poza zmianami w zakresie sprawdzania kwalifikacji kandydatów na kierowców, nowelizacja objęła szereg nowych przepisów regulujących całościowo różne aspekty związane z nabywaniem i realizacją uprawnień do kierowania pojazdami.
Dotychczasowe zasady egzaminowania
Aktualnie, aż do dnia wejścia w życie odpowiednich przepisów ustawy o kierujących pojazdami, obowiązują zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. z 2005 r. nr 217, poz. 1834 ze zm.).
Zgodnie z nimi, egzamin państwowy obejmuje część teoretyczną i praktyczną.
Egzamin teoretyczny przeprowadza się w formie testu - zasadniczo komputerowo, wyjątkowo w formie pisemnej (np. w razie awarii urządzenia egzaminacyjnego) bądź ustnej (np. w przypadku osób niewładających żadnym z dostępnych języków). Pytania na teście wybierane są losowo przez system komputerowy z zamkniętej bazy pytań. Rozwiązanie testu polega na wyborze dla każdego pytania spośród trzech zaproponowanych odpowiedzi wszystkich odpowiedzi prawidłowych, przy czym może być ich jedna, dwie lub trzy. Niewybranie dla określonego pytania wszystkich odpowiedzi

25 sty 2012

Co z testami na prawo jazdy w 2012 roku?

Nowy system zdawania na prawo jazdy zacznie obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak pierwotnie planowano od 11 lutego br. W związku z tym konieczna będzie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.


O tym od kiedy wejdą nowe testy na prawo jazdy poinformował 5 stycznia Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak.

Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do Prezydenta.

Na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej można przeczytać, że termin wprowadzenia nowych testów na prawo jazdy ma być zmieniony,

24 sty 2012

Nowy egzamin za rok!

Kandydaci na kierowców mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Transportu chce przesunięcia o rok terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy wprowadzającej nowe zasady egzaminowania na prawo jazdy. Resort złożył już w sejmowej komisji infrastruktury stosowne dokumenty. Powód? - Chcemy wydłużyć czas wdrożenia nowych zasad - wyjaśnia minister transportu Sławomir Nowak.



Jak wcześniej planowano, zmiana zasad egzaminów na prawo jazdy miała obowiązywać już od 11 lutego. Resort jednak postanowił opóźnić zmiany.
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Nowak poinformował, że zwrócił się już do Sejmu z prośbą, aby nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, wymagana dyrektywą unijną, weszła w życie dopiero w styczniu 2013 r. -

Ministerstwo infrastruktury chce zmiany przepisów prawa jazdy

Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego br. W związku z tym chce znowelizować ustawę o kierujących pojazdami.
Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister transportu Sławomir Nowak, odpowiednie propozycje zmian ustawowych trafiły już do Sejmu, a on sam jest po rozmowach z przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury, szefami koalicyjnych klubów parlamentarnych oraz z Marszałek Sejmu w sprawie szybkich prac nad nowelizacją ustawy. Szef resortu transportu wyraził nadzieję, że zmiany proponowane przez resort są na tyle proste, że ani w

Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 2013 roku

Ministerstwo Transportu chce, by nowe zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy obowiązywały od 2013 roku. Pierwotnie miały one wejść w życie 11 lutego tego roku.


Minister transportu Sławomir Nowak zwrócił się o opóźnienie wejścia w życiu ustawy do marszałek Sejmu i posłów ze stosownych komisji sejmowych, którzy pracują nad nowymi przepisami. W świetle nowych przepisów, przygotowanie egzaminu i przeprowadzenie go w całości ma spoczywać na Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Minister mówił, że od roku trwa monitoring tego procesu. 

Nowe zasady zdawania prawa jazdy zakładają między innymi możliwość zdawania egzaminu teoretycznego przez internet, a to nakłada na WORD-y nakaz zainstalowania nowoczesnego systemu informatycznego. Jak tłumaczył wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz, przygotowanie

Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od 2013 r.?

Przyszli kierowcy mogą odetchnąć z ulgą? Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego tego roku


Minister transportu Sławomir Nowak ma nadzieję, że proponowane przez resort zmiany ustawowe są na tyle proste, że ani w Sejmie, ani w Senacie prace nad nimi nie będą się przedłużały.
- Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Nowak. - Mam nadzieję, że do końca miesiąca

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy jednak od 2013 r.

Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej poinformował, że chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak pierwotnie planowano od 11 lutego br.



Aktualizacja 9 stycznia, godz. 13:04
Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do prezydenta - dodał.

Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył minister.
Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków. W trosce o to, aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych

Nowe prawo jazdy odjeżdża do przyszłego roku

Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego tego roku
W związku z tym chce znowelizować ustawę o kierujących pojazdami.
Jak poinformował na konferencji prasowej minister transportu Sławomir Nowak, odpowiednie propozycje zmian ustawowych trafiły już do Sejmu, a on sam jest po rozmowach z przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury, szefami koalicyjnych klubów parlamentarnych oraz z Marszałek Sejmu w sprawie szybkich prac nad nowelizacją ustawy.
"Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r." - powiedział Nowak. "Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do prezydenta" - dodał.
Powiedział, że ma "przekonanie graniczące z pewnością", iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są przygotowane do prowadzenia egzaminów na prawa jazdy na nowych z

5 sty 2012

Nowy egzamin na prawo jazdy dopiero od czerwca?

Resort transportu rozważa przesunięcie na czerwiec terminu wprowadzenia nowego egzaminu na prawo jazdy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".


Jak ocenia Tadeusz Błażejewski, wiceszef Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bydgoszczy, chodzi o pieniądze. - Wdrożenie nowego systemu wiąże się z koniecznością zainstalowania we wszystkich WORD-ach w kraju nowego, kosztownego systemu informatycznego - mówi.
System jest potrzebny, ponieważ zmiany w przepisach będą dotyczyć przede wszystkim egzaminu teoretycznego, który przeprowadzany jest na komputerach. W ciągu 25 minut kandydat na kierowcę będzie musiał odpowiedzieć na 32 pytania, a nie na 18 jak obecnie. To

Nowe prawo jazdy odjeżdża

Resort transportu rozważa przesunięcie terminu wprowadzenia nowego egzaminu na prawo jazdy na czerwiec. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu – dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Jak ocenia Tadeusz Błażejewski, wiceszef Wojewódzkiego Ośrodka  Ruchu Drogowego (WORD) w Bydgoszczy, chodzi o pieniądze. "Wdrożenie nowego systemu wiąże się z koniecznością zainstalowania we wszystkich WORD-ach w kraju nowego, kosztownego systemu informatycznego" – mówi.
Tymczasem w WORD-y w całym kraju od tygodni przeżywają oblężenie tych, którzy chcą zdać egzamin jeszcze według starych zasad. Np. w Bydgoszczy każdego dnia zgłasza się 600 osób.

Szturm po prawo jazdy. Wkrótce zmiana przepisów

Zdążą zmienić egzamin z teorii, zanim do niego przystąpimy? - to główny temat na kursach na prawo jazdy. Kursanci w obawie przed nowym szturmują ośrodki ruchu drogowego.

- Jest wielkie zamieszanie. Nie wiem, na jakich zasadach będę zdawał teorię na prawo jazdy. Dziś nikt tego chyba nie wie: ani nasi instruktorzy, ani egzaminatorzy. Skutek jest taki, że są gigantyczne kolejki. Wszyscy chcą się zapisać na egzamin teraz, byle zdążyć przed zmianami - opowiada Janek. Jest studentem. Na kurs prawa jazdy chodzi od końca grudnia. Przyznaje: - Miałem nadzieję, że teorię zdam jeszcze po staremu.


Andrzej Szklarski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, potwierdza, że placówka przeżywa prawdziwe oblężenie. - Obudzili się nawet ci, którzy byli na kursie parę lat temu i zwlekali ze zdaniem egzaminu. Teraz zapisują się masowo. Chętnych jest więcej o jedną trzecią. Codziennie zgłasza się po kilkaset osób. Wstrzymałem urlopy pracowników, zatrudniłem czasowo pięciu nowych - mówi. 



Zgodnie z przepisami ośrodek powinien wyznaczyć egzamin teoretyczny nie później niż 30 dni od daty zapisu. - U nas to jeszcze możliwe, ale lada moment może już nie być - przyznaje dyrektor Szklarski.


Skąd takie poruszenie? 13 lutego zmieniają się zasady przeprowadzania egzaminów teoretycznych. Do tej pory przyszli kierowcy musieli odpowiedzieć na 18 pytań wielokrotnego

Nowy egzamin na prawo jazdy w innym terminie

Ministerstwo Transportu zastanawia się nad przesunięciem wprowadzenia nowego egzaminu na prawo jazdy. Nowe zasady miałby obowiązywać dopiero od czerwca – informuje Gazeta Wyborcza.
Powodem ma być problem z wprowadzeniem nowego systemu informatycznego, który będzie realizował nowe zasady testowania wiedzy zdających.
Jak podaje gazeta nowe zasady egzaminowania motywują osoby chcące otrzymać uprawnienia do zgłaszania się na egzamin według starych zasad. Podaje przykład Bydgoszczy gdzie dziennie zgłasza się ok. 600 osób.

Tłumy po prawo jazdy. Wojna nerwów

Długie kolejki, niecierpliwe oczekiwanie, kłótnie i przepychanki przy okienkach - tak wyglądają teraz zapisy na prawo jazdy. Kursanci boją się nowych egzaminów z teorii. Dlatego szturmują WORD, by zdać przed 11 lutego.
Tłok w poczekalni Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zaczyna się skoro świt. Tak było w grudniu, tak jest i teraz. - Specjalnie przyszedłem o 7.30. Myślałem, że o tej porze będzie jeszcze luźno. A tu taka kolejka! - mówił w poniedziałek Jędrzej Dzierżyński. Musiał czekać ponad dwie godziny, nim dotarł do okienka. Na dodatek odszedł z kwitkiem. Nie wiedział, że musi zaliczyć dodatkowy kurs, bo przy poprzednim podejściu oblał teorię.
- Też czekam dwie godziny. Tragedia - kręcił głową instruktor z Poznania, który przyszedł zapisać swoich kursantów. Stojąca przed nim Marcelina Janiak od razu dorzuciła: - To nic! Pod koniec zeszłego tygodnia było jeszcze gorzej.
Rzeczywiście, w piątek przed sylwestrem ok. 200 osób czekało pod siedzibą WORD-u już o świcie. Kolejni musieli odstać aż sześć godzin! Ciężko było nawet ustalić, gdzie kończy się

Pośpiech z prawem jazdy

W związku ze zmianami zasad egzaminów na prawo jazdy, które mają obowiązywać od 13 lutego, WORD-y przeżywają prawdziwe oblężenie. Do tej pory ubiegający się o prawo jazdy odpowiadał na 18 pytań, od lutego pytań ma być więcej. 

Przyszły kierowca dostanie tylko kilkadziesiąt sekund na odpowiedź i nie będzie już mógł wrócić do wcześniejszych pytań, by poprawić błędne odpowiedzi. Test będzie też zawierał symulacje określonych zdarzeń, które mogą się pojawić na drodze.



2 sty 2012

Co czeka kierowców w roku 2012?

Czy w dobie ograniczania za wszelką cenę emisji dwutlenku węgla, astronomicznych podwyżek cen paliwa i czekającego nas paraliżu drogowego podczas Euro 2012 można mieć nadzieję na coś dobrego?

Można. Zacznijmy jednak od tego, co zapewne nie spodoba się kochającym motoryzację. Od lutego w życie wejdą zmiany, które utrudnią zdobywanie prawa jazdy. Przed laty w ramach zbliżania warunków egzaminu do realnych sytuacji w życiu kierowcy zrezygnowano z pełnego "toru przeszkód", jak nazywany był plac manewrowy, na rzecz parkowania podczas jazdy w mieście. Teraz ustawodawca idzie dalej. Do rzeczywistych sytuacji na drodze ma być zbliżony również egzamin teoretyczny. W myśl nowych zasad jego przeprowadzania, część pytań zostanie oparta o materiał filmowy lub animację, przedstawiającą konkretną sytuację w ruchu ulicznym. Kandydat na kierowcę będzie musiał w ograniczonym przedziale czasowym odpowiedzieć na postawione pytanie. Skończy się także "wkuwanie" pytań do egzaminu teoretycznego na pamięć. Baza będzie tak rozległa, że ich bezmyślne zapamiętywanie straci sens.
Większa trudność w uzyskaniu prawa jazdy nie musi jednak wyraźnie przekształcić się w poprawę bezpieczeństwa. Dlatego też ustawodawca zadbał o to, by świeżo upieczony kierowca nie wciskał zbyt mocno pedału gazu.
Począwszy od lutego zdanie egzaminu na prawo jazdy nie będzie oznaczało ostatniego kontaktu ze środowiskiem instruktorów i egzaminatorów. Przez 24 miesiące od wydania