Skuterem do pojemności 50 cm3 może jeździć każdy, kto skończył 18 lat. Nie musi mieć prawa jazdy ani znać przepisów ruchu drogowego. Ale już osoba niepełnoletnia musi zdać teoretyczny i praktyczny egzamin na kartę motorowerową. Te przepisy mają się zmienić na początku przyszłego roku.
Według ustawy o ruchu drogowym, motorower to "pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3". Według prawa, nie może on poruszać się z prędkością większą niż 45 km/h. Do motorowerów zalicza się także skutery, chociaż ten o pojemności większej niż 50 cm3 prawnie uznany będzie za motocykl.
Skutery to wygodne środku transportu w mieście - pozwalają omijać korki i swobodnie się przemieszczać, nie wykraczając poza przepisowe 45 km/h.
Osoba pełnoletnia do kierowania motorowerem nie potrzebuje prawa jazdy, musi mieć jedynie dowód
rejestracyjny i dowód tożsamości.
Egzamin jak na "prawko"
Niepełnoletni także mogą prowadzić skuter, ale muszą zdać egzamin na kartę motorowerową albo mieć prawo jazdy - np. kategorii A1, uprawniającej do kierowania motorowerem o pojemności do 125 cm3, o którą można ubiegać się od 16 lat.
W przypadku karty motorowerowej dolną granicą wielu jest 13 lat. Egzamin na kartę składa się, podobnie jak egzamin na prawo jazdy, z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej trzeba odpowiedzieć na 25 pytań testowych z zakresu zachowania się wobec innych uczestników ruchu drogowego, manewrów na drodze, znaków i sygnałów drogowych, pierwszeństwa przejazdu, wyposażenia i obsługi pojazdu czy pomocy przedmedycznej. W części praktycznej do zadań należy m.in. płynne ruszanie i jazda wprost, ruszanie na wzniesieniu, hamowanie i przejazd "ósemki".
Niespójne przepisy
Egzamin przeprowadzany jest przez nauczyciela wychowania komunikacyjnego, policjanta ruchu drogowego i egzaminatora. Widać więc, że łudząco przypomina egzamin na prawo jazdy, jaki trzeba zdać, by uzyskać kartę motorowerową. Różnicą jest to, że egzamin na prawo jazdy obejmuje też jazdę w terenie, a egzamin na kartę motorowerową odbywa się na placu manewrowym.
Zatem 17-latek, który chce jeździć na skuterze, musi wykazać się znajomością przepisów, a egzaminator sprawdza, czy umie wykonywać manewry. 18-latek przepisów znać już nie musi, wystarczy mu dowód osobisty.
Będą zmiany
To się ma jednak zmienić. 24 stycznia 2012 roku prezydent podpisał ustawę o nowych zasadach ruchu drogowego. Prawo wejdzie w życie 19 stycznia przyszłego roku. Do kierowania motorowerem do 50 cm3 mimo osiągnięcia pełnoletniości trzeba będzie mieć prawo jazdy nowej kategorii - AM. Będzie je można zdobyć od 14. roku życia.
Odebrać je kierowcy będzie można w przypadku, gdy zostanie on skazany prawomocnym wyrokiem i dostanie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Obecnie ktoś, kto stracił prawo jazdy np. za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, może nadal prowadzić skuter. Nowe przepisy wprowadzają zmianę: kierowca, któremu sąd odbierze prawo jazdy np. kategorii B, nie będzie mógł też prowadzić skutera i odwrotnie - osoba, której odbierze się uprawnienia do kierowania motorowerem, nie będzie mogła zasiąść za kierownicą samochodu.
Pieszy wpadł pod skuter Zientarskiego
W środę na warszawskim Rembertowie doszło do wypadku z udziałem kierującego skuterem Macieja Zientarskiego. Potrącił on pieszego, który przekraczał jezdnię nie po pasach. Poszkodowany pieszy został ukarany mandatem.
Maciej Zientarski w lutym 2008 roku spowodował wypadek, w którym zginął dziennikarz Jarosław Zabiega. Ferrari, prowadzone przez Zientarskiego, z dużą prędkością uderzyło w słup wiaduktu w Warszawie. Zientarskiemu postawiono zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Dziennikarz stracił też prawo jazdy. Proces rozpoczął się w 2011 roku, kolejna rozprawa odbędzie się 13 września.
źródlo: tvn24.pl