Jeśli chcesz zostać dobrym kierowcą, musisz się do tego dobrze przygotować.
Wyuczone na pamięć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne nie wystarczą.
Musisz doskonale zrozumieć i potrafić zastosować przepisy ruchu drogowego w praktyce.

Ośrodek Szkolenia Kierowców
SZCZEPANIAK szkolenie z charakterem
profesjonalnie Ci w tym pomoże!

Wysoki poziom szkolenia
gwarancją sukcesu!

98-200 Sieradz,ul. Al.Pokoju 11c
tel.506 057 350 , 506 173 345

Chcesz wiedzieć więcej?
Wejdź na www.oskszczepaniak.pl

28 lis 2011

Bomba w prawie drogowym! Oto nowe przepisy dla kierowców

Rząd Donalda Tuska wrzucił w przepisy ruchu drogowego granat! Za kierownicą będzie zupełnie inaczej niż do tej pory. A rewolucja zmiany zaskoczą wszystkich kierowców bez wyjątku - i tych obecnych, i tych przyszłych...


Od 2012 roku czeka nas prawdziwa rewolucja w przepisach drogowych i w przepisach dotyczących prawa jazdy. Jakie nowe kategorie pojawią się w regulaminie i do czego będą uprawniać? Za ile punktów będzie można stracić prawo jazdy? Czy egzaminy będą trudniejsze i na jakich warunkach będzie można je zdawać? Jakie obostrzenia czekają młodych kierowców?
System szkolenia i egzamin teoretyczny
Nowe przepisy umożliwią przeprowadzenie wykładów z części teoretycznej w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i internetu pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców. Jest to novum, ponieważ do tej pory nauka teorii odbywała się wyłączenie w ośrodkach szkolenia. Obecnie kurs trwa co najmniej 20 godzin kończy się egzaminem państwowym. Kursant ma 25 minut, by odpowiedzieć na 18 pytań testowych, może również wrócić do tego, które sprawia mu najwięcej trudności. By pozytywnie zaliczyć test, można popełnić maksymalnie dwa błędy.
"Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie zdecydowanie trudniejszy niż obecnie" - mówi Maciej Żyłka, prawnik D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. "Z egzaminu znikną testy wielokrotnego wyboru. Prawidłowa będzie tylko jedna odpowiedź, a pytania będą umożliwiały udzielenie odpowiedzi tak albo nie."
W myśl nowych przepisów kandydat na kierowcę będzie miał na odpowiedź jedynie kilkadziesiąt sekund, czyli musi jej udzielić w czasie rzeczywistym. Kursant nie będzie mógł wrócić do wcześniejszych pytań, w celu poprawienia błędów. Ma to na celu sprawdzenie faktycznej i realnej umiejętności rozwiązywania problemów, które występują na drodze.
W tym celu, egzamin będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, mogących pojawić się
podczas normalnego, rzeczywistego kierowania pojazdem po mieście lub w terenie niezabudowanym. Mimo tych zmian, egzamin ma być dla zdającego bardziej zrozumiały.
Przez internet może być drożej
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza również zmiany w zakresie metody odbywania szkolenia. Kursanci nie będą już musieli chodzić do szkoły nauki jazdy na wykłady. Przez internet, pod okiem wirtualnego instruktora, będą mogli odbyć kurs teoretyczny, samemu narzucając sobie odpowiednie tempo. Niestety są i wady takiego rozwiązania.
Ustawa wprowadza bowiem sporo zmian, które mogą skutkować znaczną podwyżką cen kursów na prawo jazdy. Wiąże się to z warunkami, jakie będą musiały spełnić szkoły nauki jazdy, by móc zaoferować swoim kursantom wirtualne szkolenia.
"Ośrodek szkolenia kierowców będzie musiał spełnić dodatkowe wymagania" - mówi Maciej Żyłka. "Dotyczy to zarówno posiadania odpowiednich warunków lokalowych, sprzętowych (sprzęt komputerowy i samochody) oraz merytorycznych (środki dydaktyczne zapewniające prowadzenie szkolenia zgodnie z obowiązującym programem) a także wykwalifikowanej kadry dydaktycznej i akredytacji kuratora oświaty."
Kierowanie motocyklami i motorowerami
Dla początkujących (młodych) motocyklistów nowe przepisy wprowadzają specjalną kategorię - prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle...

26 lis 2011

Prawo jazdy jak pozwolenie na broń

Od lutego wchodzą w życie nowe, zaostrzone zasady egzaminów na prawo jazdy. W części teoretycznej ma być znacznie więcej pytań, na które trzeba będzie szybko odpowiadać.

fot. Piotr Nurczyński
Kajetan Kajetanowicz: Pamiętam, że kiedy zdawałem egzamin na prawo jazdy, koledzy uczyli się zestawu pytań na pamięć. Byli tak wyćwiczeni, że wiedzieli, które odpowiedzi zaznaczyć, bez czytania pytań. Mieli dobrą pamięć. Patrzyli na obrazek umieszczony nad treścią zadania i w ułamku sekundy wybierali właściwe odpowiedzi. Do dziś wiele osób zdaje w ten sposób teorię. To się mija z celem, bo po egzaminie wszystko wylatuje z głowy.  Więc dobrze, że idą zmiany. Mam tylko nadzieję, że pytania będą przygotowane tak, żeby odzwierciedlały prawdziwe sytuacje na drodze.


Zmian będzie więcej. Przez osiem miesięcy po zrobieniu prawa jazdy początkujących kierowców będą obowiązywały inne, większe ograniczenia prędkości.
Nie jestem przekonany co do wprowadzania takich obostrzeń. Jeśli droga jest bezpieczna i

Wielki bieg na prawo jazdy. Dlaczego?

Ośrodki ruchu drogowego w całym kraju przeżywają wzrost zainteresowania egzaminami na prawo jazdy wszystkich kategorii. Powód? Zdaniem wielu osób od 11 lutego egzamin teoretyczny (test) ma być trudniejszy.
„Rzeczpospolita” twierdzi, że np. w Warszawie tylko na kategorię B (samochód osobowy) chętnych jest o 30 proc. więcej, w Poznaniu podobnie, a w Krakowie nawet o 50 proc. więcej. Od listopada zainteresowanie w całym kraju wzrosło średnio o 30 proc.
Na razie wiadomo, że egzamin będzie inny. Test ma być podzielony na części, odpowiedzi punktowane w skali, czas na ich udzielanie ograniczony, nie będzie też możliwości ich poprawy.
Ośrodki radzą sobie różnie z tak dużym zainteresowaniem. Niektóre mają problemy z wyznaczeniem terminów dla wszystkich zainteresowanych. Inne szybko się zorientowały w

Chętni na prawo jazdy szturmują Nowy Sącz

Około pięciu tysięcy osób przystąpiło w mijającym miesiącu do egzaminu na prawo jazdy w oddziale Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. To aż 20 procent więcej niż we wrześniu tego roku.
fot. S. Ścierciak
Szturm na egzaminy rozpoczął się w październiku i potrwa do końca stycznia. Wszyscy chcą zdobyć dokument uprawniający do prowadzenia samochodu przed lutym 2012 r., kiedy to wchodzą w życie nowe zasady egzaminowania i nowe, wyższe ceny.

Przyszli kierowcy boją się, że zmieniony test teoretyczny będzie znacznie trudniejszy, niż obowiązujący obecnie. - Przede wszystkim nastąpi wymiana pytań. Nie będzie to jak dotąd test wielokrotnego wyboru - wyjaśnia Józef Polaczek, dyrektor sądeckiego MORD-u. 

W nowym egzaminie tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa. Na udzielenie jej każdy otrzyma 45 sekund. - Teraz mamy określony czas na rozwiązanie całego testu. Poza tym do wcześniejszych pytań można wrócić i poprawić błędne odpowiedzi - dodaje dyr. Polaczek. - Według nowych przepisów, osoby egzaminowane otrzymają czas na każde pytanie z osobna,

24 lis 2011

Nowe egzaminy na prawo jazdy – zdążysz przed lutym?

Zdania ekspertów są podzielone. Jedni twierdzą, że egzamin będzie łatwiejszy, inni, że zdawalność znacznie spadnie. Największa zmiana – 3000 pytań testowych zamiast kilkuset.

glowimages
- W sprawie nowych egzaminów nie ma jeszcze dokładnych aktów wykonawczych. Wiemy, że pytania będą generowane w czasie rzeczywistym, a testy tylko jednokrotnego wyboru – to na pewno ułatwienie - mówi Roman Bańczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. Czy cały egzamin zdamy łatwiej? Trudno powiedzieć.
Tym, co ustawodawca postanowił zmienić w największym stopniu, jest egzamin teoretyczny. Zwiększy się pula pytań, mniej będzie czasu na odpowiedź, a do pytania, na które odpowiedzieliśmy, nie będziemy mogli już wrócić. Nowa "teoria" towybór 32 pytań z puli ponad 3000, z których część ma być niejawna.
Co myślą kursanci? Niektórzy obawiają się niesprawdzonej jeszcze nowości, inni podkreślają korzyści płynące z dotychczasowych metod

Nowe testy na prawko. W szkołach jazdy tłumy, boją się też dyslektycy

"Mamy ostatnie miejsca na kursach" - mówią wykładowcy w szkołach jazdy. W grupach jest dwa razy więcej kursantów, w salach trzeba dostawiać krzesła. Skąd ten szturm? Wszystko dlatego, że za niecałe trzy miesiące zmienia się test teoretyczny na prawo jazdy. Będzie dużo trudniejszy, a dla np. dyslektyków może stać się drogą przez mękę.
- Teraz przynajmniej wiem, czego się spodziewać - mówi Anna Kawosz, która właśnie zapisała się na kurs. - Słyszałam, że od lutego rozwiązywanie testu, to będzie wyścig z czasem, wolę nie ryzykować - mówi.
Za mało krzeseł

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał nowy egzamin, ale jedno jest pewne - prostszy na pewno nie będzie. Teraz wszystkie pytania teoretyczne, jakie mogą się pojawić, są ogólnodostępne. Jest ich 526. Wystarczy kupić w kiosku i wykuć na blachę. Nowe testy mają być multimedialne. - Będą wideokipy pokazujące rzeczywiste sytuacje na drodze, kursant na

Chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy? Kolejny absurd

Chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy, a mieszkasz poza miejscem zameldowania - możesz mieć problem.

Zmiany w przepisach wprowadzić mają kartę kandydata na kierowcę, którą trzeba będzie pobrać w wydziale komunikacji w miejscu stałego zamieszkania. Bez karty nie będzie można zapisać się na kurs. A to oznacza, że niektórzy - np. studenci - będą musieli jechać po nią nawet kilkaset kilometrów.
To absurd - komentują właściciele ośrodków szkolenia kierowców. "Nie rozumiem, czemu ma to służyć. Chyba żeby ludziom było trochę trudniej. Czy żeby komunikacja więcej zarabiała?" - zastanawia się Maciej Kulka ze stowarzyszenia szkół nauki jazdy.
Tylko lubelski referat praw jazdy miesięcznie wydaje średnio półtora tysiąca dokumentów, więc średnio półtora tysiąca osób przyjdzie po kartę kandydata na kierowcę. Na załatwienie każdego

23 lis 2011

Prawo jazdy - trudno będzie zdobyć, łatwo będzie stracić

Od przyszłego roku wchodzą nowe zasady uzyskiwania prawa jazdy. Zmieni się niemal wszystko.
Obecnie, by zdobyć tzw. lejce, wystarczy mieć odrobinę szczęścia i nauczyć się na pamięć kilku zestawów testów. Większość kandydatów na kierowców nie uczy się przepisów, zasad ruchu drogowego, a jedynie odpowiedzi na pytania zawarte w testach. - Uczą się na pamięć po obrazkach. A ponieważ można zakreślić odpowiedz A, B lub C, wszyscy traktują sprawę wzrokowo, czyli bezmyślnie. A potem na ulicy dzieje się to, co się dzieje – przyznaje Mariusz Gzyl, dziennikarz Radia Kierowców. Niebawem to się zmieni. Zdaniem gościa Jedynki - "na lepsze". Od lutego przyszłego roku testy teoretyczne będą zawierały 1200 zadań. Stopniowo będzie ich więcej. - Więc trudno będzie je wykuć na pamięć – zauważa Gzyl.
glowimages.pl
Zmienią się także zasady oceny testu teoretycznego. 
- Będzie to test punktowany w zależności od gatunku pytania. Za odpowiedź będzie można uzyskać od 1do 3 punktów - informuje dziennikarz. Kandydat na kierowcę będzie musiał odpowiedzieć na 32 pytania. – Pytania będą podzielone na podstawowe (12) i specjalistyczne

Nowe przepisy na prawo jazdy. Jak zmienić bieg, jak hamować... - ciężko będzie zdać

Jak zmienić bieg z jedynki na dwójkę? Trzeba otwartą dłonią prowadzić dźwignię przy lewej krawędzi w linii prostej z zaakcentowaniem przejścia przez luz. Jak hamować? Samochód jadący szybko zatrzymujemy wciskając najpierw hamulec, a jadący wolno - naciskając najpierw sprzęgło, a potem hamulec.
Takie instrukcje nauki jazdy znajdujemy w projekcie rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Instruktorzy dostali dokładne wytyczne, jak uczyć jeździć, do tej pory mieli dowolność. Jedynym wyznacznikiem była minimalna liczba godzin nauki jazdy. Projekt trafił właśnie do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i tam jest analizowany. 
Roman Bańczyk, dyrektor WORD-u w Katowicach, podkreśla, że to tylko projekt i wiele może się zmienić. - Największe zmiany będą w egzaminie teoretycznym i to już od lutego. Będzie klip filmowy i 10 sekund na odpowiedź. Ta zaś będzie brzmiała: tak lub nie - wyjaśnia. 

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy

Od 2012 roku czeka nas prawdziwa rewolucja w przepisach drogowych i w przepisach dotyczących prawa jazdy. Jakie nowe kategorie pojawią się w regulaminie i do czego będą uprawniać? Za ile punktów będzie można stracić prawo jazdy? Czy egzaminy będą trudniejsze i na jakich warunkach będzie można je zdawać? Jakie obostrzenia czekają młodych kierowców? Oto przewodnik po zmianach przygotowany przez specjalistów z D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.


System szkolenia i egzamin teoretyczny 
Nowe przepisy umożliwią przeprowadzenie wykładów z części teoretycznej w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i internetu pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców. Jest to novum, ponieważ do tej pory nauka teorii odbywała się wyłączenie w ośrodkach szkolenia. Obecnie kurs trwa co najmniej 20 godzin kończy się egzaminem państwowym. Kursant ma 25 minut, by odpowiedzieć na 18 pytań testowych, może również wrócić do tego, które sprawia mu najwięcej trudności. By pozytywnie zaliczyć test, można popełnić maksymalnie dwa błędy.
Fot. Adam Ciereszko


- Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie zdecydowanie trudniejszy niż obecnie - mówi Maciej Żyłka, prawnik D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej - Z egzaminu znikną testy wielokrotnego wyboru. Prawidłowa będzie tylko jedna odpowiedź, a pytania będą umożliwiały udzielenie odpowiedzi tak albo nie.

W myśl nowych przepisów kandydat na kierowcę będzie miał na odpowiedź jedynie kilkadziesiąt sekund, czyli musi jej udzielić w czasie rzeczywistym. Kursant nie będzie mógł wrócić do wcześniejszych pytań, w celu poprawienia błędów. Ma to na celu sprawdzenie faktycznej i realnej umiejętności rozwiązywania problemów, które występują na drodze. W tym celu, egzamin będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, mogących pojawić się podczas normalnego, rzeczywistego kierowania pojazdem po mieście lub w terenie niezabudowanym. Mimo tych zmian, egzamin ma być dla zdającego bardziej zrozumiały.

Przez internet może być drożej 
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza również zmiany w zakresie metody odbywania szkolenia. Kursanci nie będą już musieli chodzić do szkoły nauki jazdy na wykłady. Przez internet, pod okiem wirtualnego instruktora, będą mogli odbyć kurs teoretyczny, samemu

22 lis 2011

Koniec z wykuwaniem odpowiedzi?

W lutym 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące uzyskania prawa jazdy. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy egzaminu – nie będzie już taka formalnością, jak dotychczas, gdy za pierwszym razem zdaje go 80 proc. osób. Będzie go wkrótce znacznie trudniej znać. To ostatni czas, by zdobyć prawo jazdy na starych zasadach.

Dziś część teoretyczna egzaminu to sprawa dość prosta, schody zaczynają się na ogół dopiero w czasie sprawdzianu praktycznego. Choć kursanci na egzaminie teoretycznym odpowiadali na pytania wylosowane przez komputer, to zarówno pytania, jak i odpowiedzi znali wcześniej, bo ich zestaw był ograniczony do trzystu.

Egzamin z filmami
Nowe przepisy przewidują wyświetlanie podczas egzaminów filmów video z konkretnymi sytuacjami na drogach. W czasie ich wyświetlania kursanci będą musieli udzielić w czasie rzeczywistym odpowiedzi na pytania (tylko jedno będzie prawidłowa) związane z oglądaną sceną. Będą na to mieli mało czasu, dodatkowo nie będą mogli poprawiać odpowiedzi.

Ponadto odpowiedzi będą miały zróżnicowaną punktację w teście, odpowiadającą wadze pytań i randze sytuacji na drodze. Autorzy nowych przepisów nowe zasady porównują do sytuacji

Oblężenie w szkołach nauki jazdy. Zmienią się przepisy

"Polska Gazeta Krakowska": Krakowskie szkoły nauki jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie. Kolejki ustawiają się też w ośrodkach egzaminacyjnych.
fot. Michał Szymaczek
Wszyscy jak najszybciej chcą przystąpić do testów teoretycznych, ponieważ w lutym w całej Polsce diametralnie zmienią się przepisy i zaliczenie egzaminu "na prawko" ma być znacznie trudniejsze.

Do tej pory kurs prawa jazdy, na który składa się 30 godzin wykładów i 30 godzin praktyki, można było zrobić w dwa miesiące. Teraz jest to niemożliwe. - Grafik mam maksymalnie napięty, pierwszy wolny termin na jazdę przypada dopiero 20 grudnia - mówi Kuba, instruktor nauki jazdy jednej z krakowskich szkół.

Przyznaje, że panika przed nowymi egzaminami jest coraz większa. Nikt do końca jednak nie wie, jak będzie wyglądał test. Do nowej ustawy wciąż nie zostało wydane rozporządzenie wykonawcze. - Czekamy na wytyczne. Wszystko będzie jasne po 16 grudnia, na razie chodzą tylko plotki - mówi Witold Wilkosz, właściciel szkoły jazdy Autostrada w Krakowie.

Według wstępnych informacji egzamin będzie się składał nie z 18, lecz z 32 pytań (20 z wiedzy ogólnej i 12 ze specjalistycznej). Na każde z nich będzie tylko jedna odpowiedź, a egzaminowani mają udzielić jej w czasie rzeczywistym. Nie będzie możliwa zmiana decyzji. -

Z prawem jazdy kategorii B1 nadal będzie można prowadzić małe auta

Za czterokołowca zostanie uznany nie tylko quad, lecz także mały samochód do 550 kg.

W przepisach nie ma dziś definicji czterokołowca. Pojawi się 11 lutego 2012 r., czyli w dniu wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, która przewiduje, że prawo jazdy kategorii B1 będzie uprawniało właśnie do jazdy czterokołowcem. Wiele osób obawia się, że w związku z tą zmianą kat. B1 będzie uprawniała tylko do jazdy quadem. Tymczasem dziś z tą kategorią można prowadzić także samochody, których masa nie przekracza 550 kg.
Egzamin na kat. B1 można zdawać już po ukończeniu 16 lat. Młodzi kierowcy przerabiają więc np. fiaty 126p, by mieściły się w limicie wagowym 550 kg. Dzięki temu mogą legalnie jeździć autem na dwa lata wcześniej niż posiadacze normalnych aut.
Właściciele pojazdów do 550 kg obawiają się teraz, że nowa definicja czterokołowca spowoduje, iż nie będą mogli prowadzić aut z prawem jazdy kat. B1. Nowa definicja czterokołowca to „pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy lub 400 kg, jeżeli służy on wyłącznie do przewozu osób”. Taka definicja może sugerować, że czterokołowcem będzie jedynie quad.
Na gruncie obowiązujących przepisów takiej wątpliwości nie ma: z kat. B1 można jeździć trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej

21 lis 2011

Rekord Guinnessa w parkowaniu równoległym





SZCZEPANIAK Prawo Jazdy Sieradz


Zapisz się na KURS do 28.11.2011 r.
a otrzymasz RABAT 7% lub 2 godziny
jazd gratis !!

18 lis 2011

Prawa jazdy na motocykl nie zdasz przez... pogodę

Poznaniacy chcący zdawać na prawo jazdy kategorii A (czyli motocykl) muszą poczekać do marca 2012 roku. Decyzję o zawieszeniu egzaminu praktycznego do końca lutego podjął we wtorek Aleksander Kowalewicz, dyrektor poznańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
- Nowy egzamin jest trudniejszy, więc lepiej pojechać do innego miasta teraz niż czekać do marca. 

Dlaczego dyrektor WORD podjął taką decyzję, chociaż według kursantów pogoda jest wciąż sprzyjająca? 
- Chciałem uniknąć chaosu związanego z odwoływaniem egzaminów z powodu złych warunków atmosferycznych. Miałem takie prawo - ucina. 

To prawo, to rozporządzenie Ministra Infrastruktury, na podstawie którego szef WORD może w niesprzyjających warunkach (czasowo) zawiesić egzamin praktyczny. W rzeczywistości niewielu się na to decyduje. Nie korzystają z tego przywileju we Wrocławiu, a nawet na polskim biegunie zimna, czyli w Białymstoku. Tam decyzję o odwołaniu egzaminu podejmuje egzaminator. 

Nowe testy na prawo jazdy jak gry komputerowe

Osoby w średnim wieku gorzej sobie radzą na egzaminach teoretycznych. Od lutego przyszłego roku będą oblewać jeszcze częściej.

Kursanci, zwłaszcza starsi, obawiają się testów, które mają przypominać gry komputerowe. „Na pewno część pytań będzie prezentowana w formie krótkich filmów sytuacyjnych, na końcu których kandydat na kierowcę będzie musiał podjąć, w określonym czasie, właściwą decyzję co do sposobu zachowania się w konkretnej sytuacji drogowej” - czytamy na stronie Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce.

Fot. M. Kapała
I właśnie to będzie sprawiało najwięcej trudności wszystkim - nie tylko starszym - którzy będą starać się o prawo jazdy.
- Moim zdaniem, nowe zasady egzaminowania znacznie utrudnią życie osobom w średnim wieku - uważa Grażyna Kujawa z podinowrocławskich Więcławic (kujawsko-pomorskie). - Jedyne co potrafię na komputerze, to przeglądać internetowe przepisy kulinarne. I jak mam sobie poradzić na egzaminie? 

Czytelniczka wyjaśnia, że dotąd odganiała swoje dzieci od komputera, bo tak doradzają wychowawcy i media. Zachęcała je do większej aktywności na świeżym powietrzu. Teraz pyta

Wkrótce nowe, trudniejsze testy na prawo jazdy – wszyscy kursanci chcą zdążyć przed lutym 2012 skomentuj

Kursanci szturmują szkoły jazdy, by zdążyć zdać egzamin
przed 12 lutego 2012 roku, kiedy testy na prawo jazdy mają stać się trudniejsze – donosi „Metro”, które podaje, że egzaminy może oblewać aż 30 proc. kursantów.

Do tej pory egzamin teoretyczny trwał 25 minut, w czasie których kursant musiał odpowiedzieć na 18 pytań z puli 527. Natomiast od 12 lutego 2012 roku czas pozostanie co prawda ten sam, ale pytań będzie aż 32 z puli 3,2 tys.

„Metro” podaje, iż pierwsze 20 zadań będzie takich samych dla wszystkich kategorii prawa jazdy. Zdający będzie musiał m.in. obejrzeć krótki film lub symulację realnej sytuacji. Później będzie miał 10 sekund na zaznaczenie dobrej odpowiedzi na pytanie dotyczące tej sytuacji.
Pozostałe 12 pytań będzie dotyczyło zagadnień charakterystycznych dla wybranej przez zdającego kategorii prawa jazdy. Na odpowiedź na każde - tylko 30 sekund. Tylko jedna

Blady strach przyszłych kierowców

Warszawiacy szturmują ośrodki szkoleń i centra egzaminacyjne, by zdążyć zrobić prawo jazdy przed wejściem nowych przepisów. Zupełnie niepotrzebnie – przekonują egzaminatorzy.


Od lutego zmienią się przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. W części teoretycznej kursanci dostaną więcej pytań, nie będzie można też ominąć żadnego z nich, a później do niego wrócić. Znikną natomiast testy wielokrotnego wyboru.

Fot: Fotorzepa
Warszawiacy zapisują się więc na egzaminy na potęgę, byle tylko zdążyć jeszcze zdać w starym trybie. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego mają pełne ręce roboty.
– Dziennie do egzaminu podchodzi ok. tysiąca osób – mówi pełnomocnik dyrektora WORD ds. Procesu Egzaminowania Tomasz Matuszewski. – Dla porównania w wakacje było to średnio o 300 osób mniej.
Ośrodek zatrudnił dodatkowych egzaminatorów. Mimo to w kolejce trzeba czekać dłużej niż dotychczas.
– Staramy się nie przekraczać przepisowego terminu 30 dni, ale liczba chętnych ciągle rośnie i zbliżamy się już do tej granicy – mówi Tomasz Matuszewski. – Tymczasem jeszcze niedawno na

16 lis 2011

Zdaj egzamin na prawo jazdy jeszcze na starych zasadach

Kandydaci na kierowców muszą się spieszyć. To ostatni dzwonek, aby zdać egzamin na prawo jazdy kat. B na starych zasadach. W 2012 roku wymagania wobec przyszłych kierowców będą większe niż obecnie.
Polskapress
W tej chwili okres oczekiwania na egzamin wynosi od 3 do 4 tygodni. - Jeżeli dodamy do tego miesiąc na przeprowadzenie kursu w ośrodku szkolenia kierowców, to będzie ostatnia szansa, by zdać egzamin na starych zasadach. Od 12 lutego będą obowiązywać już nowe przepisy - zaznacza Zbigniew Stachyra, naczelnik Wydziału Egzaminowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. 
Zmieni się część teoretyczna. Nie będzie już zestawu 300 pytań, spośród których komputer generował zestaw, który trzeba było rozwiązać. Teraz są ogólnodostępne i wielu przyszłych

Trudniejszy egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy, dla jednych zmora dla drugich przepaść. Przepisy regulujące ten egzamin niedługo ulegną zmianie, bo już 11 lutego 2012r. Zmianie ulegnie system pytań i odpowiadania na nie. W obecnym czasie przyszły kierowca ma 25 min, aby odpowiedzieć na 18 pytań z 400 schematycznych.

Kierowca na drodze ma znacznie mniej czasu na podjęcie decyzji, więc aby egzaminowanemu wyuczyć prawidłowe reakcje na odpowiedz na 20 pytań egzaminowany będzie miał 3 min 20s, czyli 10 s na każde z nich. W 12 z nich przedstawione zostaną filmy z konkretnymi sytuacjami na drodze. 12 to liczba pytań dodatkowych.

Wszystkie pytania będą posiadały tylko jedną prawidłową odpowiedź a nie jak do tej pory 2 lub 3 prawidłowe odpowiedzi. Zmianie ulegnie również punktacja. Zależnie od wagi pytania będzie można uzyskać od jednego do trzech punktów. Aby zdać egzamin potrzebne będzie 91% dobrych odpowiedzi, czyli 68 z 74 możliwych punktów. Baza zawierać będzie 1200 pytań. Nieopłacalne staje się uczenie się ich wszystkich na pamięć.


Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Od lutego 2012 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące teoretycznych egzaminów na prawo jazdy. W bazie znajdzie się ok. 3 tys. pytań, odpowiedzi trzeba będzie udzielić bardzo szybko. Nie przewiduje się możliwości ich zmiany.

Na egzaminie jak podczas jazdy
O tym, kto będzie zdawał egzamin w nowej formie decyduje jego termin, nie data rozpoczęcia kursu. Obecnie część teoretyczna jest uznawana za formalność, zdający zna wcześniej wszystkie 300 pytań, z tej puli otrzymuje zestaw 18 pytań i przez 25 minut musi odpowiedzieć przynajmniej na 16 z nich. Zgodnie z nowymi przepisami, przygotowanymi przez ministerstwo infrastruktury, baza pytań będzie zawierać 3 tys. pytań jednokrotnego wyboru. Nie będą wcześniej znane kursantom, a prawidłowa będzie tylko jedna z podanych odpowiedzi (obecnie mogą to być nawet trzy). Utrudnieniem będzie też ograniczenie czasu egzaminu. By upodobnić egzamin do prawdziwej sytuacji na drodze, nie będzie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Również od lutego świeżo upieczony kierowca przez osiem miesięcy będzie musiał jeździć

15 lis 2011

Egzaminy na prawo jazdy zdają prawdziwie tłumy

To prawdziwe szaleństwo. Codziennie egzaminujemy około 100 osób na wszystkie kategorie prawa jazdy - mówi Tadeusz Kondrusiewicz, szef WORD w Bydgoszczy.

Jeszcze niedawno dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy skarżył się, że do egzaminów podchodzi dziennie najwyżej 20 osób.

Fot. A. Muszyński

Boją się nowego

Według dyrektora, koniunkturę w WORD nakręca zbliżający się termin zmian zasad w egzaminowaniu teoretycznym kierowców.



Od 11 lutego 2012 roku znacznie trudniej będzie go zdać. W bazie będzie trzy tysiące pytań, których wcześniej nie publikowano. Wiele z nich będzie przedstawiało na ekranie komputera dynamiczne sytuacje (jak w prawdziwym ruchu). Nie będzie można się

ZOBACZ JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ NOWY TEST NA PRAWO JAZDY



Tak będzie wyglądał nowy test na prawo jazdy

Od wielu lat egzamin teoretyczny na prawko jest raczej formalnością. Jednak już wkrótce się to zmieni. Od 11 lutego 2012 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które znacznie zmieniają formę tego testu. Na końcu tego artykułu znajdziecie link do symulacji nowego egzaminu.

SPH Credo

Dzisiaj wystarczy nauczyć się na pamięć nieco ponad 400 dość schematycznych pytań, a na egzaminie zdający ma aż 25 minut, aby odpowiedzieć na 18 z nich. Od lat głównym zarzutem dla takiej formy egzaminowania jest fakt, że kierowca na drodze ma znacznie mniej czasu na podjęcie prawidłowej decyzji. Aby zmusić zdającego do szybszego analizowania sytuacji na drodze od przyszłego roku będzie on miał dużo mniej czasu na odpowiedź. Również sama forma pytań się zmieni.

Darek Delmanowicz

Egzamin nadal będzie trwał 25 min, ale tym razem będą łącznie 32 pytania. 20 z nich będzie podstawowych, a 12 pozostałych - dostosowanych do konkretnej kategorii prawa jazdy. Pytania "podstawowe" będą ograniczone czasowo i egzaminowany będzie miał jedynie 10 sekund na udzielenie odpowiedzi. W 12 z nich znajdą się filmy prezentujące konkretną sytuację na drodze. Tym razem wszystkie pytania będą posiadały tylko jedną poprawną odpowiedź - 20 pierwszych to pytania na które można udzielić odpowiedzi "tak" lub "nie", natomiast w pozostałych trzeba będzie wybrać jedno z 3 rozwiązań.

Kolejną nowością ma być waga pytań. W zależności od tego, jak ważny jest poruszony problem za odpowiedz będzie można uzyskać od 1 do nawet 3 punktów. Do zaliczenia trzeba będzie zdobyć 68 z 74 możliwych punktów, czyli przekroczyć 91 proc. Raz udzielona odpowiedź nie będzie mogła być zmieniona.


Nowa baza będzie zawierać aż 1200 pytań. Co prawda będą one znane, ale tak duża liczba ma spowodować, że uczenie się ich na pamięć będzie nieopłacalne. Dużo szybszą metodą ma być